کویر حوض مره، قم

نام انگلیسی :  Hoz-e Morreh salt lake    

نام فارسی :  کویر حوض مره 

 

موقعیت جغرافیایی

کویر مره در موقعیت جغرافیایی N3457 E5104 در استان قم واقع است. چنانچه به طرف ضلع شرقی دریاچه نمک حوض سلطان حرکت کنید کویر یا تالاب مره مشاهده می‌شود که در شرایط سیلابی به آن می‌پیوندد و ضلع شرقی آن به جاده قم – گرمسار منتهی می‌شود و دارای وسعت 10 هزار هکتار است. این تالاب در شمال استان قم و در کیلومتر 50 جاده قم – گرمسار و در جنوب کوه مره قرار گرفته است. آب تالاب لب شور و منبع تأمین کننده آن به صورت عمده رودخانه شور و کرج بوده که از ضلع شمالی و از مجاورت کوه مره به استان قم و تالاب مذکور وارد می‌شود. این تالاب در فصل‌ زمستان به خصوص در زمان سیلاب پهنه‌های بزرگ آبی را به وجود آورده که مساحت آن به بیش از 10 هزار هکتار می‌رسد و پذیرای گونه‌های متعددی از پرندگان مهاجر است و در سایر فصول به صورت دشت‌های رسی نمایان می‌شود. تالاب مره از نظر ساختار، شکل گیری، اکوسیستم‌ و زیست بوم‌های مربوط تفاوت بنیادین با تالاب حوض سلطان دارد. بر همین اساس حوض سلطان از کفه نمکی با حاشیه باتلاقی تشکیل شده و منابع آبی آن به طور عمده سفره‌های آبی زیر زمینی هستند و حتی این دریاچه در فصل تابستان لایه‌های نمک آن مرطوب است ولی تالاب مره بیشتر سرریز و سیلاب رودخانه‌های شور کرج و البرز جنوبی است و یک تالاب یا آبگیر رسی است و حالت نمکی ندارد.

 

حیات وحش

در گذشته زیستگاه مناسبی برای گونه‌های کویری بوده و حضور جبیر و گور ایرانی نیز در سال‌های دور در این منطقه گزارش شده است.پرندگان مهاجری از جمله تنجه، کاکایی، آبچیلک و حواصیل را می‌توان در فصول زمستان در این منطقه مشاهده کرد.

 

پوشش گیاهی

حاشیه یا کمربند باتلاقی آن پوشش گیاهی دارد که بیشتر در اضلاع شمالی و شمال شرقی این کویر مشاهده می‌شود و پرنده‌های مهاجر نادر در این کویر وجود دارد که در حاشیه آن زندگی می‌کنند.  در این منطقه بیش از 40 گونه گیاهی از جمله درمنه بیابانی، اشنان، تاغ زرد و سیاه، سودا و اسفناج وجود دارد.

1 نظر
  1. سید احمد غرابی می‌گوید

    دمت گرم و سرت خوش باد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.