کویر ساغند

نام انگلیسی :  saghand playa    

نام فارسی :  کویر ساغند 

 

موقعیت جغرافیایی

کویر ساغند در موقعیت جغرافیایی N3227 E5523 در استان یزد واقع است. کویر ساغند در 50 کیلومتری جنوب شرقی روستای ساغند قرار گرفته است . مساحت این کویر 22625 هکتار و ارتفاع این کویر از سطح دریا 1027 متر است. سطح این کویر را نمکزار پوشانده و در حاشیه نمکزار نوار باریکی از خاکهای رسی باد کرده دیده می شود . این کویر از جنوب غربی به کوه بنه شورو , از جنوب به ارتفاعات نتاک و معدن مس چادرملو محدود می شود . این کویر دارای یکی از مهمترین معادن اورانیوم در ایران است که در سال 1985 کشف شد . در جنوب این کویر معادن چادرملو قرار دارند که حاوی سنگهای مس , آهن و طلا می باشند . در قسمت شرقی کویر ماسه های روان قرار گرفته اند و کویر به شکل حرف انگلیسی U در اطراف آن پیشروی کرده است. فاصله غربی ترین نقطه کویر تا پیشروی ماسه زار 10 کیلومتر است و از نقطه شروع ماسه زار تا ارتفاعات شرقی منطقه 15 کیلومتر فاصله است. مجموعه تپه های ماسه ای و کویر ساغند از جنوب، شمال و شرق توسط ارتفاعات محدود شده اند و حالتی جزیره مانند به این منطقه داده است.

 

پوشش گیاهی

در داخل کویر ساغند و نمکزار آن هیچ گونه پوشش گیاهی قابل مشاهده نیست. تنها در حاشیه کویر گیاهان هالوفیت و شور پسند همچون اشنان و گز قابل مشاهده هستند. در خارج از منطقه کویر در زمینهایی که شوری خاک کمی کاهش می یابد می توان پوشش گیاهی شامل تاغ، گون، اسفناج وحشی، تره تیزک، کاکوتی، فرفیون، گل گندم، شقایق کوهی، انغوزه، زنبق صحرایی، ملیکا، خارشتر، کلاه میرحسن، کاروانکش، افدرا، اسکنبیل، تاغ، قیچ، پرند، گز، گل کتانی، بابونه ای، شب بوی صحرایی، تلخک، اسفند ، علف شور، کلپوره، شیرینک مشاهده کرد.

 

حیات وحش

به دلیل شوری خاک، ضعف پوشش گیاهی و نبود چشمه های آب شیرین در منطقه حیات وحشی برای این منطقه متصور نیست. اما در حاشیه منطقه به دلیل بکر بودن و نبود دسترسی مناسب دارای حیات وحش قابل توجهی است. حیات وحش منطقه شامل گرگ، شغال، روباه شنی، گربه شنی، روباه معمولی، کفتار، جبیر، هوبره،  بحری، دلیجه، کبک، تیهو، بلدرچین، عقاب دشتی، چاخ لق، کبوتر چاهی، یاکریم، شاه بوف، سبزه قبا هندی، دم جنبانک ابلق، سنگ چشم دم سرخ و گنجشک معمولی از جمله پرندگان این منطقه هستند. انواعی گوناگونی از رده خزندگان در این منطقه به چشم می‌خوردکه شامل راسته لاک‌پشت‌ها و نیز خانواده آگاماها، سمندرها و اسکینک ها است. از دیگر خانواده خزندگان می توان به بزمجه ها اشاره کرد.

 


دسترسی

جاده ارتباطی یزد، بهاباد، ساغند، طبس از غرب این منطقه عبور می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.