کویر شورآب، سمنان

نام انگلیسی :  Shour-Ab playa    

نام فارسی :  کویر شورآب

 

موقعیت جغرافیایی

کویر شورآب در موقعیت جغرافیایی N3509 شمالی و E5343 شرقی در جنوب شرقی شهرستان سمنان، در استان سمنان قرار دارد. رودخانه شورآب با جهتی شمالی جنوبی پس از عبور از عرصه این کویر به کویر مرکزی ایران میریزد. عبور این رودخانه باعث شده است که زمینهای باتلاقی و پفکی عمده عرصه این کویر را فرا بگیرد و به همین خاطر پوشش گیاهی زمین بسیار اندک است. در حاشیه رود شورآب رملهای ماسه ای قابل مشاهده است.

 

آب رودخانه شورآب در این نقطه کاملاً اشباع شده از نمک است. رودخانه دارای ویژگیهای بسیار جالبی است.  آب رودخانه شوراب همانند دوغاب گچ در مسیل جریان دارد. در کناره های رودخانه نیز لایه ضخیمی از نهشته های نمکی، سطحی صاف و صیقلی و سفید رنگ را بوجود آورده است. بعد از عبور از رودخانه شورآب زمین کاملاً عاری از پوشش گیاهی است و کوه سرخ در حدود ۵ کیلومتری جنوب شرقی  خود نمایی می کند. کوه سرخ بدلیل وجود تپه های سرخ  به این نام شهرت یافته است. فرسایش در دامنه این کوه مناظر زیبایی را بوجود آورده است بگونه ای که در اثر وزش باد زیر سنگهایی که بصورت ورقه ورقه تا بالای تپه ها امتداد یافته اند، خالی شده و اشکال زیبایی را بوجود آورده است. از اینجا می توان در حاشیه کوه سرخ حرکت کرد. در مسیر صعود جذابیت های زیادی وجود دارد که می توان به بلور های نمکی میان دره ها و همچنین گسل های ایجاد شده و لایه های رنگین زمین  اشاره کرد.

 

رودخانه فصلی شوراب سمنان با درازای 85 کیلومتر در دهستان های علاء و سرفراز شهرستان سمنان جریان دارد. این رودخانه از دامنه کوه سفید آب، 25 کیلومتری شمال باختری سمنان سرچشمه گرفته و رو به سوی جنوب خاوری از دره میان کوه های کلیاب (Kalyab) (در شمال) و کوه گچ (در جنوب) عبور میکند. این رود در باختر سمنان با رودخانه سمنان مخلوط می شود و پس از عبور از روستای شمالی دهستان سرخه با ریزابههای چندی که از ارتفاعات شمال سرازیر شدهاند؛ مخلوط می شود. در 40 کیلومتری جنوب سمنان به رودخانه شوراب میریزد. حوزه آن دشت کویر بوده و ارتفاع سرچشمه آن 2200 متر و شیب متوسط آن 6/1 درصد است.

 

دسترسی

برای دسترسی به این منطقه ١٠ کیلومتر از سمنان به سمت غرب و در مسیر جاده به سمت تهران حرکت کنید.  از پمپ بنزین سمت چپ عبور و وارد جاده روستای صوفی آباد به سمت جنوب شوید. مسیر را به سمت جنوب شرق و از میان زمینهای کشاورزی ادامخ دهید. در طول مسیر راه های فرعی بسیاری جهت دسترسی به زمینهای کشاورزی و چاه های آب وجود دارد که ممکن است شما را دچار اشتباه کند. بنابراین مسیر را به سمت جنوب شرقی و بدون انحراف به طرفین ادامه دهید. در کیلومتر ١٩ جاده خاکی، مسیر به سمت شرق انحراف یافت. البته اگر خودروی شما مناسب کویر است می تواند از کیلومتر ١٩ به سمت جنوب حرکت کنید. در این منطقه پوشش گیاهی بسیار فقیر است و به ندرت می توان گیاهان کویری را مشاهده کرد. در کیومتر ٢٢ از ابتدای جاده خاکی، رودخانه شوراب مسیر تردد خودروها را بریده است. با خودروهای سواری امکان عبور از آن وجود ندارد.

۳ نظرات
  1. وحید غیاثوند می‌گوید

    با سلام از سایت بسیار خوبتان متشکرم امیدوارم روزی از تمام دنیا برای دیدن جاذبه های کویر ایران گردشگر بیاید………..

  2. مهرداد می‌گوید

    به نظر من جاذبه های گردشگری استان سمنان بخصوص خود شهر سمنان تاکنون بسیار ضعیف معرفی شده و خیلی جای تعریف و تبلیغ دارد مثل قلعه های سارو و یا پیغمبران که توریستها از آن بی خبرند.

  3. مهرداد می‌گوید

    به نظر من جاذبه های گردشگری استان سمنان بخصوص خود شهر سمنان تاکنون بسیار ضعیف معرفی شده و خیلی جای تعریف و تبلیغ دارد مثل قلعه های سارو و یا پیغمبران که توریستها از آن بی خبرند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.