گاو دریایی (دوگونگ)

نام علمی : Dugong dugon

نام انگلیسی:   Dugong  

نام فارسی: گاو دریایی (دوگونگ)

 

 

پراکندگی

مشخصات: جثه بزرگ و استوانه شکلی دارند، سطح بدن بدون مو است. فقط موهای نازک و کوتاهی در سطح پهلوها و دم، و موهای کلفت و کوتاهی در دو طرف لب بالا دیده می شود. رنگ پشت این حیوان خاکستری متمایل به قهوه‌ای، پهلوها و پایین بدن خاکستری است. قسمت جلوی پوزه کاملاً به طرف پایین خمیدگی دارد. لب بالایی شکاف‌دار است.

 

اندازه‌ها: طول بدن 250 تا 410 سانتی‌متر، وزن گاهی به هزار کیلوگرم می‌رسد.

 

زیستگاه: سواحل کم عمق و غرقابی دریا با پوشش گیاهان آبزی مناسب، و گاهی رودخانه‌های آب شیرین.

 

پراکندگی: خلیج‌فارس و دریای عمان (در سواحل ایران فقط چند نمونه در نزدیک خلیج گواتر، بوشهر، خورموسی و قشم مشاهده شده است).

پراکنش جهانی: از خلیج‌فارس تا آفریقا، استرالیا و آسیا.

 

عادات: آبزی است. روزها در آب‌های به نسبت عمیق و شب‌ها در مناطق غرقابی به چرا می‌پردازد. معمولاً به صورت فامیلی زندگی می‌کند. دشمن طبیعی گاوهای دریایی کوسه و نهنگ قاتل است. آلودگی آب ناشی از جنگ خلیج‌فارس و چاه‌های نوروز و همچنین گیر افتادن در تورهای ماهیگیری باعث کاهش جمعیت این حیوان شده است.

 

غذا: گیاه‌خوار است و از گیاهان آبزی تغذیه می‌کند. در مناطق شنی گیاهان را با پوزه‌اش از ریشه می‌کند، و پس از تکان دادن در آب و دور کردن شن‌ها، آن را می‌خورد.

 

تولید مثل: در تمام فصول قادر به تولیدمثل است. جفت‌گیری رو به رو و تا اندازه‌ای بیرون از سطح آب انجام می‌گیرد. مدت آبستنی حدود 13 ماه است، یک بچه می‌زاید، تا 18 ماهگی شیر می‌خورد. پدر و مادر مشترکاً از آن مواظبت می‌کنند. طول عمر حدود 73 سال است.

 

وضعیت فعلی: در سال‌های اخیر به استثنای دو گزارش که مربوط به مشاهده آن در منطقه حفاظت شده حرا توسط یک پرنده شناس خارجی و دیگری مشاهده آن در خورموسی توسط آقای محمدباقی نبوی است اطلاعات دیگری در دست نیست. اخیراً کشور ابوظبی با همکاری شرکت نفتی توتال طرح عظیمی برای حفاظت از این جانور به اجرا گذاشته است که در این راستا موفق بوده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.