گذر از کویر نمک پس از صد سال

گروه 5 نفره شبكه زیست محیطی خراسان جنوبی با 3 شتر و 2 شتربان مسیر خور، طبس را پس از یكصد سال از پیمایش «سون هدین» سوئدی دوباره شناسایی كردند.

این مسیر كه در زمانهای قدیم محل عبور كاروانهای متعدد بود، امروزه دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

حركت این گروه از روستای عباس‌آباد در 12 كیلومتری شمال خور و بیابانك آغاز و پس از طی 180 كیلومتردر حلوان، 80 كیلومتری طبس گلشن به پایان رسید.

احمد رونقی دبیر شبكه زیست محیطی خراسان جنوبی كه سرپرستی این گروه را بر عهده داشت، می‌گوید: «این مسیر در قلب كویر مركزی ایران واقع است و ما برای پیمایش آن حدود یكسال كار تحقیقاتی و برنامه‌های شناسایی متعدد را اجرا كردیم. زیرا برای طی این مسیر تنها در عرض 2 الی سه هفته از سال می‌توان از این قسمت كویر عبوركرد.»

وی دلیل این كار را ناشناخته بودن مسیر و متغییر بودن شرایط جوی عنوان می‌كند و می‌افزاید: «كوچكترین بارش باران در مدت پیمایش، كل مسیر را تبدیل به باتلاق كرده و ممكن بود دیگر بازگشتی در كار نباشد.این گروه حدود 150 كیلومتر از مسیر را طی 5 شبانه روز سپری كردند.»

رونقی در مورد عوارض موجود در این مسیر می‌گوید: «در طی این مسیر از عوارض كویری مثل كاسه كویرها یا نمكهای سیاه، پولیگونهای نمكی، گل نمكها، خاكهای چرب و زرد عبور كردیم.»

بنابر نوشته « سون هدین» كویر نورد سوئدی كه تمام كویرهای ایران را در حدود یك قرن پیش در نوردیده بود، مسیر عباس آباد – حلوان – به دلیل داشتن بیشترین مساحت نمكهای سیاه (كاسه كویرها) از مشكلترین مسیرهای كاروان‌رو بوده است.

بنابر شواهد موجود از سالهای بسیار دور هیج كاروان یا افرادی از این مسیر عبور نكرده‌اند و به خاطر نمكهای سیاه امكان عبور هیچ نوع وسیله نقلیه یا حیوانات چهار پا وجود ندارد. ضمن اینكه این گروه در قسمتهایی از مسیر با باتلاقهای خطرناك و مخفی مواجه شد كه به‌ دلیل خشك شدن سطح آن غیر قابل تشخیص بود و پا گذاشتن در داخل آن برابر با خطر مرگ است.

حمید عیلكی‌نژاد سرپرست این تیم در مورد هدف از این سفر می‌گوید: «سفر با هدف معرفی جذابیتهای كویر و ورزش جالب كویرنوردی و نیز شناسایی استعدادهای ناشناخته اكوتوریستی كویر و مسیرهای بكر كویری همچنین كار تحقیقاتی برروی گونه‌های جانوری و گیاهی موجود در مسیر، نقشه‌برداری و تهیه فیلم مستند از قسمتهای ناشناخته كویر مركزی انجام پذیرفت و با موفقیت كامل به پایان رسید.»

رونقی نیز در خاتمه با تاكید بر این كه استعدادهای اكوتوریستی كویر در ایران بسیار ناشناخته مانده، می‌گوید:« این تیم آمادگی خود را برای پیمایشهای ماجراجویانه و تور های كویرگردی و پیمایش با شتر در كلیه مناطق كویر مركزی و در كویر لوت با هدف شناسایی و آماده‌سازی مسیر برای ایجاد گردشگری اعلام می‌كند.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.