گنبد نمکی قشم (نمکدان)

نام انگلیسی:  Gheshm Salt Dome   

نام فارسی :  گنبد نمکی قشم 

 

 

موقعیت جغرافیایی  

 گنبد نمکی قشم در موقعیت جغرافیایی N2637 E5529 در استان هرمزگان و جزیره قشم واقع است. گنبد قشم در 110 كیلومتری جنوب باختری جزیره قشم قرار گرفته است . طبقات هم جوار آن را آهك های سفید رنگی تشكیل داده است كه به نئوژن وسازند گچساران تعلق دارند و حركات قائم گنبد نمكی موجب تغییر وضعیت لایه بندی اولیه گشته و طبقات بلافصل خود را برگردانده است . سنگ نمك در بخش جنوبی گنبد گسترش چشمگیری دارد و شامل تناوبی ازنمك ، اولیژیست ، خاك سرخ و دیگر قطعات با ساخت برگه ای است . سطح نمك اغلب به پوشش نازكی از گل اخرا آغشته است و اختلاط نمك در همه جا یكسان نیست و در بخش جنوب باختری گنبد ، نمك تقریبا خالص و بلورین به فراوانی یافت می گردد.

 

گنبد نمكی نمكدان، تنها گنبد نمكی در جزیره قشم است كه از میان دماغه جنوب، تا قدیس سلخ و دماغه شمال غربی تا قدیس باسعیدو بالا آمده است و در نقشه تقریبا دایره ای شكل و به قطر 7× 5/6 كیلومتر است. بام گنبدی دارای توپوگرافی نامنظم است و دیواره آن بسیار پرشیب می باشد. در بخش جنوبی گنبد نمكی نمكدان، غارهای نمكی (Salt Caves) بسیار زیبا و شگفت انگیزی وجود دارد كه ارتفاع تا 20 متر نیز اندازه گیری شده است. سقف غار بوسیله قندیلهای فراوان پوشیده شده است كه با گذشت زمان در اثر نفوذ آب تغییر شكل می دهند. از میان غارهای نمكی زیبا و عجیب، آب زیر زمینی دائمی نیز جریان دارد كه در تمام طول سال جاری است و در دامنه كوه به صورت چشمه نمكی است كه منظره بسیار زیبا و دیدنی را ایجاد می كند.


از نظر اقتصادی نمك های بلورین كه به "نمك نر " موسوم هستند با خلوص بالا ، حالت بلوری و ذخیره زیاد در جنوب باختری گنبد وجود دارد و آثار كار قدیمی بر روی آنها دیده می شود . آب های شوری كه از گنبد خارج می شود نیز پس از تبخیر، نمك خود را باقی می گذارند . این نمك كه به "نمك ماده" معروف است نیز از خلوص بالایی برخوردار است . نمكی كه بدین صورت تشكیل می گردد، قابل استخراج و ارائه به بازار است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.