گنبد نمکی کوه نمک مهران، بندرلنگه

نام انگلیسی:  Kouh Namak-e Mehran Salt Dome   

نام فارسی :  گنبد نمکی کوه نمک مهران 

 

 

موقعیت جغرافیایی  

گنبد نمکی کوه نمک مهران در موقعیت جغرافیایی N2703 E5435 NV در استان هرمزگان واقع است. نمکی مهران یا ( نمکدان مِهران ) نام معدن نمک بخش کوخرد است. این معدن نمک در کنار جاده ارتباطی سراسری شهرستان بستک به شهرستان بندر لنگه واقع شده‌است، معدن نمک در فاصلهٔ ۳ کیلومتری جنوب روستای مِهران در بخش کوخرد شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان در جنوب ایران واقع شده‌است، ویکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان به شمار می‌آید. ارتفاع آن از سطح دریا در حدود 270 متر است. دسترسی به این دره از طریق جاده ارتباطی بستک به بندرلنگه، بعد از عبور از روستای اسو امکانپذیر است. گنبد نمکی دایره ای شکل و قطر آن در حدود 7 کیلومتر است. جاده ارتباطی بستک به بندرلنگه از وسط گنبد نمکی عبور میکند و آن را به دو بخش غربی و شرقی تقسیم میکند. در قسمت شمالی گنبد نمکی دره زیبایی وجود دارد که در داخل آن آبشار نمکی مهران واقع شده است. طول این دره در حدود 300 متر است و ارتفاع دیواره های آن به 5 متر می رسد.  در داخل دره آبراهه شوری جریان دارد که پس از عبور از دره به رودخانه مهران واقع در شمال تنگه میریزد. جهت دره غربی شرقی و ارتفاع آن از سطح دریا در حدود 270 متر است.

 

نمکی مهران در ۴ کیلومتری جنوب شرقی پاسگاه ژاندارمری مهران در کرانهٔ شرقی رودخانه مهران ، تهٔ دره أی به عمق چهار متر واقع شده‌است. نمک طعام به صورت معادن عظیمی در ته نشینها و رسوبات در ضمن چین خوردگیها وجود دارد که بشکل نمک سنگ آنرا استخراج می‌کنند. نمک از مهم‌ترین املاحی است که در اغذیه روزانه مورد استفاده‌است. نمک طعام جز مهمی از تبخیریهای پرکننده حوضه‌های بزرگ و کانی تبخیری اصلی در دریاچه‌های نمکی، رودخانه‌های آب شور، و حوضچه‌های شور عصر حاضر است. تنوع زیادی در خصوصیات بافتی و لایه بندی نمک طعام وجود دارد، که بیشتر به محیط رسوبگذاری بستگی دارد، که آیا در زیر آب در یک توده آبی تقریبا پایدار تشکیل شده‌است، یا اینکه در یک حوضچه شوری که مکررا در معرض چرخه‌های سیلابی، خشک شدگی قرار گرفته‌است، بوجود آمده‌اند، ودر صورت لزوم قابل استخراج می‌باشد.

1 نظر
  1. علیرضا می‌گوید

    با تشکر فراوان، اطلاعات بسیار مفیدی در این سایت وجود دارد. لطفا اگر اطلاعاتی در مورد عمق گنبدهای نمکی از سطح زمین دارید، منتشر کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.