آبشارهای تنگه رغز، داراب

    

نام آبشار:  آبشارهای تنگه رغز، داراب 

 

 

موقعیت جغرافیایی

آبشارهای تنگه رغز داراب در موقعیت جغرافیایی E5417 N2853 در استان فارس واقع است. تنگه رغز در 30 کیلومتری شهرستان داراب و در جنوب استان فارس قرار دارد. این تنگه که از دو طرف با دیواره هایی بلند محصور شده است. به دلیل وجود چشمه های فراوان در این دره  64 آبشار جاری شده که از این تعداد 12 آبشار نیازمند فرود با طناب است. ارتفاع فرود ها حداقل 6 تاحداکثر 65 متر و مابقی آبشار ها با پرش در آب قابل گذر است. حوضچه های زیر آبشار ها حداقل 6  و حداکثر 20 متر عمق دارند.

 

دره رغز به طول تقریبی 4 کیلومتر در امتداد شمال به جنوب از سرچشمه رغز تا دره جنوب 60 آبشار و حوضچه طبیعی را در خود جای داده است که تنها 14 آبشار و آبگیر دره جنوبی مورد توجه عموم مردم و کوهنوردان بوده است و با رسیدن به آخرین آبشار دره جنوبی به ارتفاع 35 متر دره جنوبی به بن بست می رسد . منطقه سرچشمه رغز نیز که از مسیر دیگری پیمایش می گردد ، جنگلی زیباست که محل آغاز آب رغز است رسیدن به این منطقه نیز با 3 ساعت کوهپیمایی امکان پذیر است .آب رغز که از این منطقه آغاز می گردد با ایجاد حوضچه ها و آبشارهای طبیعی تا دره جنوبی امتداد و نهایتاً در آبگیرهای انتهایی به زمین باز می گردد.

 

 از منطقه سرچشمه نیز بدون وسایل فنی امکان بازدید از چندین حوضچه و آبشار مسیر است و نهایتاً با رسیدن به آبشار بلندی به طول 23 متر کوهپیمایان متوقف می شوند در حد واسط منطقه سرچشمه و دره جنوبی رغز ده ها آبشار و آبگیرهای زیبا و طبیعت بکر تنها با استفاده از وسایل فنی امکان پیمایش می یابد.

 

آبشارهای این تنگه عبارتند از:  آبشار نگین به ارتفاع 16 متر، عمق آب 8 متر و طول حوضچه 41 متر، آبشار بوم رنگ به ارتفاع 7 متر، عمق آب 8 متر و طول حوضچه 31 متر، آبشار مسعود به ارتفاع 8 متر، عمق آب 12 متر و طول حوضچه 15 متر، آبشار گلاب حوضچه به ارتفاع 11 متر، عمق آب 7 متر و طول حوضچه 12 متر، آبشار فتح به ارتفاع 8 متر، عمق آب 1/5 متر و طول حوضچه 6 متر، آبشار حکمت به ارتفاع 11 متر، عمق آب 15 متر و طول حوضچه 32 متر، آبشار کبوتر به ارتفاع 25 متر، عمق آب 20 متر و طول حوضچه 6 متر، آبشار جام به ارتفاع 9 متر، عمق آب 6 متر و طول حوضچه 36 متر، آبشار دماغه(فراز) به ارتفاع 12 متر، عمق آب 2 متر و طول حوضچه 4 متر، آبشار آذرخش به ارتفاع 65 متر، عمق آب 6 متر و طول حوضچه 11 متر، آبشار یادگار به ارتفاع 4 متر، عمق آب 8 متر و طول حوضچه 11 متر، آبشار وداع به ارتفاع 46 متر، عمق آب 10 متر و طول حوضچه 7 متر

 

۷ نظرات
  1. افشین می‌گوید

    سلام
    بنظرم جذابیت تنگه به در دسترس نبودن عمومه.
    آخه هرجا عمومی تخریب و آلوده شد.

  2. رضا می‌گوید

    سلام تلفظ صحیح این تنگه رغز reghezهست

  3. ژنوس می‌گوید

    reghez….righezam migan

  4. اذین می‌گوید

    با سلام. تلفظ اسم این تنگه یعنی رغز چطوریه؟ با لاتین مینوشتید اسمشو متوجه میشدم ممنون

  5. علی موسوی زاده می‌گوید

    خانم مینا: برای عموم قابل رویت باشه که عموم گند بزنن بهش؟؟

  6. آل منصور می‌گوید

    سلام.خسته نباشید.رشته آبشناسی هستم.واسه طزم نیاز هست یه سر به سرچشمه تنگه رقز بزنم.امکانش هست اگر اطلاعاتی در این زمینه دارید راهنماییم کنید؟

  7. mina می‌گوید

    سلام و خسته نباشید، با تشکر از اطلاعاتی که دادید البته من در سال ۷۶ به راهنمایی یکی از دوستان آقای سرفراز وجمعی از اقوام موفق به دیدن این تنگه (آبشار ۳۵ متری-بن بست)شدیم و چه جای زیبا و به یاد ماندنی بود.
    به امید اینکه تمامی مکان های زیبای کشورمان برای عموم قابل رویت باشد.
    با سپاس.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.