آبشار اسپه او، بهشهر

نام آبشار:  آبشار اسپه او موقعیت جغرافیایی

آبشار اسپه او در موقعیت جغرافیایی N363600 E534628 در استان مازندران واقع است. این آبشار در نزدیکی روستای پاسند در منطقه هزار جریب واقع است. از جمله جاذبه‌های طبیعی این روستا جنگل‌های سر سبز و خوش آب و هوای آن است و می‌توان از چشمه و آبشار اسپه او به عنوان یکی از شگفتی‌های طبیعت و نعمت‌های طبیعی این منطقه نام برد.

برای رسیدن به این آبشار باید چند کیلومتری به شهر بهشهر مانده با دیدن تابلوی روستای پاسند در سمت راست جاده گرگان – ساری در اولین بریدگی جاده دور زده و  بعد از گذر از ورودی روستا از ورودی دوم که ورودی جنگل پاسند می باشد از طریق جاده بسیار زیبا و جنگلی روستای پاسند پس از ۳۰ دقیقه به رودخانه (نکاء) رسید و از این نقطه به بعد با پای پیاده در راستای خلاف جهت رودخانه (به سمت شرق) حرکت نمود – قسمتهائی از این مسیر از داخل رودخانه میگذرد لذا پیمایش مسافت تقریبا دو ساعته این آبشار بسیار مفرح و لذت بخش است.

آبشار اسپه او به صورت پلکانی و کاسه ای بوده و منظره بسیار بی نظیری دارد. صد ها حوضچه  آهکی در ۷ طبقه که در طول سالیان متمادی ایجاد شده باعث ایجاد آبشار شده اند. قسمتهائی از مسیر این آبشار از داخل رودخانه میگذرد لذا پیمایش مسافت تقریبا سه ساعته این آبشار بسیار مفرح و لذت بخش شده است. این آبشار زیبا و دیدنی با ارتفاع بیش از ۳۰ متر، از چشمه ای  از دل کوه سیاخانی سرچشمه می گیرد و به رودخانه نکا رود میریزد.

3 نظرات
 1. حسن می‌گوید

  اين آبشار متعلق به بهشهره و بين بهشهر و گلوگاه واقع شده! در واقع اصلا ارتباطى با نكا نداره! ‎اين آبشار به شماره ٢٦٤ در تاريخ ٢٣ آبان ماه ١٣٩٤ ثبت ملى هم شده
  رودخانه نكا رو هم اصلاح بفرماييد چون اون رود با اينجا بالاى ٤٠ كيلومتر فاصله داره و از داخل شهر نكا عبور ميكنه اما آب اين رودخانه زمين هاى پايين دست رو تأمين مى كنه!

 2. سید می‌گوید

  این آبشار در نزدیکی ما است باید بهتون بگم این آبشار خراب شده

 3. علی بهشهری می‌گوید

  این آبشار در شهرستان بهشهر قرار دارد.
  برای رسیدن به این آبشار باید سه کیلومتر از بهشهر به سمت گرگان رفته با دیدن تابلوی روستای پاسند در سمت راست جاده که ورودی جنگل پاسند می باشد از طریق جاده بسیار زیبا و جنگلی پس از 30 دقیقه به رودخانه رسید و از این نقطه به بعد با پای پیاده در راستای خلاف جهت رودخانه (به سمت شرق) حرکت نمود.
  قسمتهائی از مسیر این آبشار از داخل رودخانه میگذرد که یک ساعت و نیم پیاده روی دارد و بدون سربالایی میباشد.
  این مسیر با ماشین شاسی بلند قابل پیمایش است.
  اين آبشار زيبا و ديدني با ارتفاع 150 متر، از چشمه اي از دل كوه سياه خاني سرچشمه مي گيرد و به رودخانه مهروان (نکا) میریزد.
  با ساخت سد گلورد کل این مسیر به زیر آب میرود و مسیر جایگزین دشوار خواهد بود.
  این سد شاید در سال 95 آبگیری شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.