آبشار دیز، خلخال

نام آبشار:  آبشار دیز، خلخال

 

 

موقعیت جغرافیایی

آبشار دیز در موقعیت جغرافیایی  N371914 E484425 در استان اردبیل قرار دارد. شهر هشجین مرکز بخش خورش‌رستم شهرستان خلخال واقع در استان اردبیل در شمال غرب ایران است. بخش خورش رستم از شمال با خلخال و کوثر از جنوب با استان زنجان از شرق با بخش شاهرود و از غرب با شهرستان میانه همسایه‌است. رود مشهور قزل اوزن در جنوب این بخش جاری است که استان اردبیل را از استان‌های همجوار آذربایجان شرقی و زنجان جدا می‌سازد.  تلفظ صحیح شهردرزبان ساکنین محل بصورت هشئین بوده وقدیمی ترین متنی که دراین خصوص وجودداردمربوط به کتیبه های بازمانده اززمان آشورمی باشد. براین اساس سارگون پادشاه آشوربه هنگام لشگرکشی به سرزمین اورارتومتوجه انبارآذوقه به نام پانزیشن گردیده وبرای تصرف آن لشگرخودرابه سوی مرزهای جنوبی اورارتوحرکت می دهد.

 

روستای دیز در استان اردبیل، شهرستان خلخال، بخش شاهرود، دهستان شال قرار دارد. بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت این روستا ۵۰۹ نفر با ۱۳۶ خانوار بوده‌است. روستای دیز در نوار مرزی بین استان اردبیل و آذر بایجان شرقی قرار دارد. در ابتدا روستای دیز در بخش کاغذ کنان میانه بود که از توابع آذر بایجان شرقی است. اینک با استان شدن اردبیل روستای دیز به بخش هشتجین خلخال سپرده شده است. آبشار در میان تنگه ای عمیق قرار دارد و تاج آن نسبت به کف دره بیرونزدگی زیادی دارا است. ارتفاع  آبشار دیز بیشتر از 50 متر است.

 

 

۳ نظرات
  1. علی می‌گوید

    همتون اشتباه میکنید روستای دیز اصلا ابشار ۵۰ متری نداره

  2. محمد رضا عظیمی هشجین می‌گوید

    با سلام و احترام :
    روستای دیز از روستاهای شهرستان خلخال و بخش خورش رستم هشجین است . این روستای صخره ای ۲ کیلومتر پایین تر از روستای کجل قرار دارد . روستای تات نشین کجل در ۱۲۰ کیلومتری جاده سرچم اردبیل و ۳۰ کیلومتری غرب هشجین واقع شده است .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.