آبشار سوهان (چره)، طالقان

 

نام آبشار:  آبشار سوهان (چره)، طالقان

 

 

موقعیت جغرافیایی

آبشار سوهان طالقان در موقعیت جغرافیایی E506393 N362263 در استان البرز واقع است. این آبشار در شمال روستای سوهان در فاصله تقریبی ۴ کیلومتری شمال غربی روستا قرار دارد که نزد اهالی به چره معروف است. مسیر دسترسی، از طریق راه مال روی قدیمی و رفتن به هفت چشمه و گذر از تپه زولکان و خشکه دره است. حدود برای دسترسی به آبشار  در حدودریک و نیم تا دو ساعت پیاده روی در کوهستان، برای افراد متوسط مورد نیاز است. آبشار چُره یا سوهان، در حدود ۱۲ متر ارتفاع و دارای نهر دائمی و پرآب بوده و حتی در پائیز، آب آن، مناسب است.

 

روستای سوهان در ۲۵ کیلومتری غرب شهرک طالقان واقع است. غار معروف سوهان نیز در شمال این روستا پذیرای علاقمندان خویش است. چُره در نزد مردم روستای سوهان طالقان، به معنی آبشار است. البته اگر ارتفاع آب کم باشد به آن چُرنا می گویند. با توجه به ارتفاعات صخره ای در شمال روستای سوهان، حداقل شش آبشار بلند (شش متر و بیشتر) در نهر های دائمی یا فصلی کوهستان های این منطقه، قابل مشاهده است، که مشهورترین آنها، آبشار چُره و آبشار سوهان، بعنوان یکی از جاذبه های مهم منطقه هستند. در نهرها و رودخانه های فصلی این منطقه، به خصوص در فصل بهار، آبشارها پرآب بوده و به تدریج با کم شدن آب نهرها، آنها نیز کم آب و در تابستان خشک خواهند شد. بعلاوه در فصل زمستان، با هجوم سرما و یخ بستن آبشارها،  جلوه دیگری، از طبیعت زیبای این منطقه، قابل مشاهده است. درختان مثمر که در باغات مورد استفاده است، مثل: گردو (جوز)، سیب (سیف)، زرد آلو (شُلانک)، گوجه سبز(الوک)، آلو ، آلوسیاه، انگور، گلابی، بادام، ذال ذالک (کهری)، گیلاس، سنجد، فندوق و نظایر آنها و درختان غیر مثمر نظیر: چنار (که درخت هفت چنار وسط روستا، کاملا مشهور است)، تبریزی، زبان گنجشک، شال، نارون، بید و برخی دیگر. در مرکز روستای سوهان، محوطه پارکینگ مانندی (موسوم به عسلی سر) در پایان جاده اصلی منتهی به روستا قرار دارد که در شمال آن، درخت چنار کهنسالی (چنار دار) سوهان با ۷ شاخه و تنه اصلی و قطری در حدود ۱۴ متر، قرار دارد. گفته میشود قدمت این درخت، به بیش از ۱۰۰۰ سال می رسد. این درخت نزد اهالی تقدس زیادی دارد.

۲ نظرات
  1. زرعکانی می‌گوید

    باسلام من چندبار به ابشارسوهان رفته ودر حوضچه زیبایش شنا کرده ام اگر فرمانداری بقولش عمل کند جهت ایجاد جاده انجارونق میگیرد و افراد سالمند نیز میتوانند انرا ببینند

  2. احمدرزاقی می‌گوید

    باقول ومساعدت فرمانداری وامام جمعه محترم راه مالرو به جیپ رو تبدیل میشود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.