آبشار سپهسالار (هفت خوان)، جاده چالوس

    

نام آبشار:  آبشار سپهسالار، جاده چالوس 

 

 

موقعیت جغرافیایی

آبشار سپهسالار کرج-جاده چالوس در موقعیت جغرافیایی E511219 N360405 در استان البرز واقع است. آبشار سپهسالار در کیلومتر ۴۵ جاده کرج – چالوس بعد از پل خواب در منطقه آسارا قرار دارد . در مسیر رودخانه منتهی به روستای سپهسالار آبشارهای کوچک و بزرگ متعددی وجود دارد که پس از طی مسیر یک الی یک و نیم ساعته قابل دسترسی است.  دره شمالی جنوبی رودخانه سپهسالار در جنوب قله هفت‌خان و در حاشیه شرقی البرز غربی است. این دره از مناطق ییلاقی جاده پر پیچ و خم چالوس محسوب می‌شود. دره سپهسالار در ابتدا اندکی فراخ و هر چه به آبشار نزدیکتر می‌شویم تنگ‌تر می‌شود. در نهایت مسیری صخره‌ای است که در زیر شیب‌های تند به جناح جنوبی قله هفت‌خان منتهی می‌شود.


آبشار سپهسالار و امامزاده از دیدنی‌ترین نقاط این جاده است. چمنزارها و باغ‌های کوچک و بزرگ نیز در سرتاسر این دره وجود دارد. از دره سپهسالار تا آبشار در حدود یک ساعت و نیم کوهپیمایی در کنار رودخانه وجود دارد.

 

آسارا منطقه ای کوهستانی و آبادی های آن در دره های پرشیب و ناهموار واقع شده  است. به دلیل کمبود زمین های کشاورزی ، مسکونی و سردی و برف گیر بودن دره ها و همچنین سختی زندگی به خصوص در فصل سرد سال ، مناطق دارای سکونت دائم بسیار محدود است و از چند روستای کوچک تجاوز نمی کند . در میان روستاهای موجود در این دهستان ، سه روستای شهرستانک ، تکیه سپهسالار و آسارا دارای آثار تاریخی ،  فرهنگی  تپه شنستون ، قلعه دزدبند ، کاخ شهرستانک ، امامزاده سپهسالار ، قلعه ری زمین ، غارهای ری زمین و سیراچال است .

 

آبشار زیبای قلهک و یا دربند در دو کیلومتری شمال روستا و در میان دره ای زیبا و پر ثمر قرار گرفته است و زیبایی های طبیعت این منطقه به حساب می آید. رودخانه سپهسالار در دره ای در جنوب قله هفت خان واقع است. دره سپهسالار در ابتدا اندکی فراخ و هرچه به آبشار نزدیک تر می شویم، دره تنگ تر می شود. در نهایت مسیری صخره ای وجود دارد که در زیر شیب های تند به جناح جنوبی قله هفت خان منتهی می شود. همچنین در افسانه های محلی آمده است که غاری که در دامنه های شمالی آبشار وجود دارد با غار معروف یخ مراد در فاصله ای بسیار دور و در ارتفاعات گچسر و آزادبر در ارتباط است. گم شدن اتفاقی یک خروس محلی در آزادبر و پیدا شدن آن در این محل نیز برهان اهالی است.

1 نظر
  1. hosseinitsha می‌گوید

    دست شما درد نکنه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.