آبشار لاشو، آزادشهر

نام آبشار: آبشار لاشو، آزادشهر

 

 

موقعیت جغرافیایی

آبشار لاشو در موقعیت جغرافیایی N370216 E551341 در استان گلستان واقع است. این آبشار در فاصله 4 کیلومتری جنوب شرقی روستای فاضل آباد از توابع شهرستان آزاد شهر قرار گرفته است. آبشاربه صورت دوپله ای بوده و ارتفاع آن به 25 می رسد.وجه تسمیه این آبشار ( لاشو ) برگرفته شده ازنام روستائی است که در نزدیکی این آبشار بوده ودرحال حاضر ازبین رفته و فقط آثار آن برجای مانده است. آب این آبشار که ازچهار چشمه دائمی دامنه های شمالی البرز سرچشمه می گیرد مورد استفاده کشاورزی روستای فاضل آباد و همچنین برای مصرف شرب روستائیان قرار می گیرد.

 

برای دسترسی به آبشار لاشو، در  مسیر  جاده  شاهرود، بعد از دانشگاه  آزاد شهرستان آزادشهر وار جاده فرعی روستای  فاضل آباد شوید، پس از روستای فاضل آباد، حدودا 200 متر سمت چپ به سمت جنگل با فاصله ای در حدود  2500 متر یک فضای جنگلی وسیع قرار دارد که مورد استفاده بازدیدکنندگان جنگل قرار میگیرد، از  این نقطه  تا آبشار حدود 1500 متر فاصله است که نیازمند پیادروی سبکی است.

 

فاضل آباد، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان آزادشهر در استان گلستان است. این روستا در دهستان خرمارود شمالی قرار دارد. آزادشهر با وجود واقع شدن در مسیر یکی از قدیمی ترین راه های کهن ایران و برخی آثار بدست آمده در اطراف شهر که جکایت از قدمت بسیار منطقه دارد ، شهر چندان پرسابقه ای نبوده و اطلاعات ما از سابقه شهر آزادشهر به دوره پهلوی بر می گردد .بنا بر اطلاعات بدست آمده از موقعیت و قدمت تپه ها و ویرانه های آثار به ثبت رسیده استان گلستان تپه های زوزه در دوازده کیلومتری و سیخوان در سیزده کیلومتری و نرگس تپه و یاس تپه در نزدیکی شهر آزادشهر قرار دارند که مربوط به هزاره های اول و دوم قبل از میلاد هستند.

 

1 نظر
 1. محسن گلچین می‌گوید

  سلام
  این ابشار در نزدیکی یه روستای قدیمی بنام ده لاشو واقع شده که این دهکده قدیمی سالهاست از بین رفته و مردمش به چند کیلومتر به سمت شمال مهاجرت کردن که امروزه روستای مرزبن نام دارد
  تمامی زمینهای موجود در اون محدوده متعلق به اهالی مرزبن میباشد که از ده لاشو به روستای مرزبن مهاجرت کردند
  متاسفانه روستای فاضل آباد نه تنها قدمت چندانی ندارد بلکه مناطق اون قسمت هم اکثرا متعلق به آن روستا نیست
  تنها در مسیر رودخانه این آبشار سکنی گزیدند
  با تاسف فراوان مسئولین بدون دانش و تحقیق این ابشار و اثار اون منطقه رو با نام فاضل آباد یکی کردند
  که اشتباه محض است.
  جای تاسفه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.