آبشار نره گر خلخال-کلور

نام آبشار:  آبشار نره گر خلخال-کلور

 

 

موقعیت جغرافیایی

آبشار نره گر خلخال-کلور E483957 N372642 آبشار نره گر در فاصله 37 کیلومتری جنوب شرق خلخال و در نزدیکی روستای اسبو واقع شده است. این آبشار در نهایت زیبایی، از یک چشمه پرآب سرازیر شده پس از سیراب کردن باغات روستای اسبو، به رودخانه شاهرود می ریزد، این آبشار با حدود نیم ساعت پیاده روی از روستای اسبو قابل دسترسی است. دره زیبای اسبو با تنوع گیاهی بالا دارای آبی خنک و گوارا می باشد. رودخانه شاهرود(کلور) دومین رود بزرگ شهرستان خلخال است که از دامنه های غربی کوه های بردکوه داغ و سیر گلی در تالش سرچشمه گرفته و پس از گذشتن از روستاهای جمس، اسکستان، اسبو، درو، کلور، شال و دیز سرانجام به قزل اوزن ملحق می شود. شاید اغراق نباشد اگر شهرستان خلخال و مسیرهای اطراف آن را یکی از زیباترین مناطق طبیعی ایران بنامیم. ترکیبی از کوه و جنگل و مه با دشت های پرگل و مرتع دیدنی، مناظری بدیع و کم نظیر را در این نقطه از ایران به نمایش می گذارند. چمنزارها و مراتع بسیار زیبایی که با گل های رنگارنگ تزیین شده اند، شما ره به وجد می آورند. اگر اهل زیبایی و سفر هستید، مسیر اسالم به خلخال و مناطق اطراف آن را از دست ندهید. مسیری رویایی که در صورت مساعد بودن هوا، نظیرش را در هیچ کجای ایران نمی بینید.

2 نظرات
  1. محسن می‌گوید

    با سلام و تشکر. فقط اشاره یک نکته خالی از لطف نیست.
    نام رودخانه شاهرود در اصل شالرود بوده است، حمدالله مستوفی شلعر، مورخ و جغرافیدان قرن ۷ام در کتاب نزهه القلوب اشاره میکند: «آب شالرود، از جبال شال، بر می‌خیزد و به حدود برندق، به سفیدرود می‌ریزد».
    این نام به مرور زمان به شاهرود تبدیل شده است، به دلیل تلفظ راحتتر. در متن اشاره کرده بودید شاهرود (کلور)؛ در صورتی که کلی نام شهریست که رودخانه از میان آن میگذرد، و شال نیز نام یکی از روستاهایی است که رودخانه از آن می‌گذرد.

  2. بهرام کلوری می‌گوید

    سلام در ایران جاهای دیدنی بکری وجود دارد واقعا ابشار نره گر از جاهای بکر ودیدنی می باشد که نیاز به توجه مسولین محترم دارد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.