آبشار های آب پران و نام نیک، شاهرود

    

نام آبشار: آبشار های آب پران و نام نیک، شاهرود 

 

 

موقعیت جغرافیایی

آبشار های آب پران و نام نیک در موقعیت جغرافیایی N3702 E5544 در استان سمنان واقع هستند. این آبشارها، در روستای نردین از توابع بخش میامی شهرستان شاهرود قرار دارند و از جمله جاذبه های طبیعی ارزشمند این روستا محسوب می شوند. آبشارهای زیبای «آب پران» و «نام نیک» هر ساله عده زیادی گردشگر را به سوی خود جذب می کنند. آبشار آب پران در جنوب‌غربی سراب تبقوس و در دامنه کوه بزرگ توپ‌سر واقع شده و یکی از زیبایی‌های طبیعی منطقه به شمار می‌رود. آبشار روستای نام نیک از کوه‌های بلند منطقه سر چشمه گرفته است و در قسمت شمال غربی روستا واقع شده که برای بازدید از آن باید از داخل روستا عبور کرده و حدود ۳۰ الی ۴۵ دقیقه پیاده روی کرد.

 

کی از جاذبه های طبیعی و فصلی شهرستان میامی وجود دشت شقایق ها در منطقه کالپوش از توابع شهرستان میامی سمنان است که در اردیبهشت ماه رخ می نماید . جلوه‌ای  بهشت گونه از طبیعت سرخ و آتشین مملو از شقایق ها که  چشم هر بیننده ای را محصور خود می نماید . دشت شقایق های کالپوش در  ۱۶۰ کیلومتری شمال شهرستان میامی واقع است مسیر آن به گونه ای است که پس از طی مسیر سمنان به سمت مشهد با رسیدن به شهرستان میامی به سمت شمال تغییر مسیر داده و در نهایت به منطقه کالپوش  منتهی می گردد . رویش شقایق ها در دشت های حاصلخیز این منطقه همه ساله هزاران بازدید کننده و تورهای طبیعت گردی از مناطق مختلف کشور به ویژه تهران را به سوی خود جلب می کند. از اواسط اردیبهشت ماه تا اوایل خرداد ، زمین های زراعی و دامنه دشت های زیبای کالپوش به وسعت چندین هکتار پوشیده از گل های شقایقی است که سرخی آن از دور دستها قابل مشاهده است  آنچنان که گویی خالق هستی چادری سرخ بر دشت های سبز گسترده تا برای دقایقی آدمی را به جهت درک قدرت لایزال خود به تأمل وا دارد.

 

آنچه این دشت را از نمونه های مشابه متمایز ساخته و از ویژگی های بارز آن محسوب می شود ،  وجود آبشارها ، چشمه ها و گونه های درختان جنگلی در این محدوده و نیز مناطق زیبای قشقلته و سردار بَگ ، آبشار زو (نام نیک) ، آبشار حسین آباد   در پیرامون آن است. اطلاع رسانی گسترده ، وجود راهنمایان گردشگری ، احداث امکانات و تسهیلات رفاهی در محدوده دشت شقایق و… می تواند در جذب بیشتر ایرانگردان و جهانگردان و حتی توریست خارجی در بهترین فصل گردشگری این منطقه  تاثیر بسیاری داشته باشد . دیگر اینکه بازدید از کاروانسراهای زیبای قرار گرفته در طی مسیر مانند کاروانسرای میامی و سپنج (جهان آباد) و کاروانسرای میاندشت خالی از لطف نخواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.