آبشار هریجان، چالوس

    

نام آبشار:  آبشار هریجان، چالوس 

 

 

موقعیت جغرافیایی

آبشار هریجان چالوس در موقعیت جغرافیایی E5119 N3614 در استان مازندران واقع است. روستای هریجان در ابتدای منطقهی حفاظت شده ی هریجان قرار دارد. گونه های جانوری متعددی از کبک و کل و بز و پلنگ و خرس در این منطقه زندگی می کنند. منطقه برای ورود به این منطقه و صعود به ارتفاعات مشرف بر روستا به مجوز محسط زیست نیاز است. مجوز را می توان از حفاظت محیط زیست تهران یا اداره ی حفاظت محیط زیست چالوس در تهیه کرد. هریجان همچنین به خاطر آبشار باریک و مرتفع خود مشهور است. اطراف روستا دشت های نسبتاً همواری دارد. جاده ی روستای هریجان از پشت رستوران جعفر میردارسلطانی چند کیلومتر بعد ازسیاه بیشه به سمت چالوس جدا می شود و بعد از گذشت 4.5 کیلومتر به روستا می رسید. جاده روستا خاکی است ولی تراشیده شده و کوبیده شده و مناسب است.

 

این آبشار بالای روستایی به همین نام در نزدیکی گردنه "هزارچم" در جاده تهران- ‌چالوس قرار گرفته است و بیش از 9 متر ارتفاع دارد و یکی از زیباترین آبشارهای کوه ‌های البرز می باشد.این آبشار با آب فراوان‌، فـضـای مـرتـفـع و بـیشه‌ای و چشم انداز ‌کوهستانی ، دره ای و جنگلی از فرازکوهی سنگی با پخشابی ویژه سرازیر و در ‌پایین دست به آبشارهای متعددی تبدیل می شود .  آبشار باریک هریجان در غرب روستا قرار دارد و برای رسیدن به آن جاده خاکی را تا داخل روستا ادامه دهید.حدود 300، 400 متر که وارد روستا شدید، در کنار پرچین‌های سنگی در سمت چپ، یک جاده فرعی وجود دارد که مسیر دسترسی به آبشار است. تا جویی که از آب آبشار درست شده، حدود یک ربع پیاده‌روی دارید اما اگر می‌خواهید به تاج آبشار برسید، باید حدود نیم ساعت تا کوتاه‌ترین تاج که حدود 9 متر ارتفاع دارد، کوهنوردی کنید.

 

در این مسیر که کمی شیب‌دار است در سمت راست، پیش از آنکه راه سنگلاخی شود، یک فضای علفزاری و تکه سنگی صاف و بزرگ قرار دارد که می‌توانید همان‌جا کمی استراحت کنید. آبشار در این ماه سال پرآب‌تر از همیشه است و در ماه‌های گرم، بسیار کم آب می‌شود.

 

آبشار هریجان اصلی ترین منبع تامین کننده آب این روستاست. قله ورشت، دره چشمه زرد، کوه دهلا و رود ایلکا از مناظر بدیع طبیعت هریجان هستند. شقایق های منطقه حفاظت شده وروشت در نوع خود کم نظیرند. مردم این روستا، بیشتر به کشاورزی و دامداری مشغولند. چالوس از معروف ترین شهرهای توریستی ایران محسوب می شود که دارای صدها جاذبه طبیعی و گردشگری می باشد. پارک جنگلی و تله کابین معروف نمک آبرود نیز یکی از پر جاذبه ترین اماکن سیاحتی این ناحیه محسوب می شود که بیش از دویست هکتار مساحت دارد. این پارک با طبیعتی بکر و وحشی، دارای گونه های کمیاب خزری است و ضمن حفظ سیستم اکولوژیکی به عنوان یکی از پارک های جنگلی زیبای ایران محسوب می شود. آموزش فرهنگ صحیح استفاده از طبیعت، در پایداری این زیبایی ها بسیار سهیم است.

1 نظر
  1. حمید پناهی می‌گوید

    من دیروز به همراه اقوام هریجان بودیم و لذت بردیم.پیشنهاد میکنم اگر میخاهید برید اونجا حتما با ماشین شاسی بلند برید. از زیباییش هرچی بگم کم گفتم عالیه.ضمنا گاو زیادی داره نترسید قشنگا.من تا حالا گاو اینهمه ندیده بودم یکجا. مرسی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.