آبشار وارک، خرم آباد

    

نام آبشار:  آبشار وارک، خرم آباد 

 

 

موقعیت جغرافیایی

آبشار وارک خرم آباد در موقعیت جغرافیایی E483054 N331303 در استان لرستان واقع است. آبشار وارک واقع در پنجاه کیلومتری مسیر خرم آباد به طرف ایستگاه کشور یکی دیگر از زیبایی های کم نظیر سرزمین آبشارها، لرستان است که از نوع آبشار دوقلو می باشد. سرچشمه آبشار بالای یک صخره است که با فاصله 15 متر از دیگری آبشار دوم به وجود آمده است. حداکثر ارتفاع این آبشار به شصت متر می رسد و عرضی معادل پنجاه متر را در برمی گیرد. درختان زیبای بلوط و انجیر کوهی، به همراه طبیعتی بکر و زیبا، اطراف این آبشار را جلوه خاصی داده اند.

 

فاصله آبشار از سه راهی پلیس راه خرم آباد – بروجرد 40   کیلومتر است. اگر از پلیس راه حدود 14 کیلومتر در جاده کمربندی خرم آباد به سمت جنوب بروید، به یک سه راهی خواهید رسید که تابلوی راهنمای آبشار نوژیان در سمت مقابل جاده نصب شده است. که برای رسیدن به آبشار وارک از همین جاده استفاده میشود پس طی مسافتی به یک سه راهی میرسید که اگر  به سمت مشرق ( دست چپ ) بپیچید به آبشار نوژیان میرسید  و اگر بسمت مغرب ( دست راست )بپیچید به آبشار زیبای وارک میرسید ، جاده پس از طی چند کیلومتر کوهستانی می شود. این مسیر طبیعتِ جنگلی دارد و مملو از درختان بلوط است.11 کیلومترمانده به آبشار جاده شوسه میباشد که 5 کیلومتر انتهای مسیر را نمی توان از ماشین استفاده کردوبرای رسیدن به آبشار و دیدن گوشه ای از خلقت زیبای خداوند رنج پیاده روی را باید به جان خرید. 

 

سرچشمه آبشار یك صخره سنگی است و پس از طی حدود ۱۵ متر از صخره دوم فرو ریخته و آبشار دوم را به وجود می آورد . آبشار وارك در نزدیكی آبشار نوژیان قرار دارد. در فصل كم آبی ارتفاع قسمت اول ۷ متر با عرض حدود ۱۲ متر و قسمت دوم ۱۵/۵ متر با عرض ۵/۵۶ متر یكی از زیباترین منظره ها را در این منطقه می توان دید . حداكثر ارتفاع آن به ۵۷ متر می رسد و عرضی معادل ۵۰ متر را در بر می گیرد. اطراف این آبشار پوشیده  از درختان ، بلوط ، گلابی ، زالزالك و …. وجود دارد.

6 نظرات
 1. ناصر می‌گوید

  بسیار زیباست،مابایدرقدر زیباییهای خداوند رو بیشتر بدانیم،طبیعت هم یکی از وجود زیبای های خداست

 2. احمد می‌گوید

  متن خوبی بود
  معنی “وارک” چیست؟
  در صورت امکان برایم به ایمیلم بفرستید.

 3. حبیب عزیزی ازکرمانشاه می‌گوید

  خیلی سپاس از اطلاع رسانیتان.من خیلی علا قه مندم ای آبشار را ازنزدیک ببینم.به امید آن روز…

 4. رضا می‌گوید

  خـــــــــیلی زیباست

 5. پریا می‌گوید

  خیلی قشنگ بود ممنون لرستان واقعا زیباست

 6. سعید می‌گوید

  بسیار عالی بود. از توضیحات شما هم مچکریم.
  لطفا اگر ممکنه معنی کلمه وارک رو بگین
  بازم مرسی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.