آبشار پریشان، سنقر

    

نام آبشار:  آبشار پریشان، سنقر 

 

 

موقعیت جغرافیایی

این آبشار در موقعیت جغرافیایی N350234 E474423 در استان کرمانشاه واقع است. آبشار پریشان، یکی از زیباترین آبشارهای استان است که از ارتفاعات «پریشان» در حوالی روستای «چرمله علیا» از توابع بخش مرکزی شهرستان سنقر، سرچشمه می گیرد. مناظر اطراف این آبشار بخصوص در بهار و تابستان بسیار تماشایی و جالب توجه است. روستای "چرمله" علیا از توابع بخش مرکزی شهرستان سنقر در استان کرمانشاه در فاصله 23 کیلومتری شمال شرقی شهر سنقر قرار دارد که دارای جاذبه های طبیعی بسیاری از جمله آبشار پریشان است.

 

روستای چرمله علیا به دلیل موقعیت طبیعی و اقلیم مناسب، مناظر و جلوه‏ های جذاب کم ‏نظیری دارد. ارتفاعات بدر و پریشان به خصوص در بهار، تابستان و پاییز، چشم‏ انداز زیبا و دل ‏انگیز دارند.آبشار پریشان یکی از زیباترین و دیدنی‏ ترین آبشارهای استان است که از ارتفاعات پریشان سرچشمه می‏ گیرد. مناظر اطراف این آبشار به خصوص در بهار و تابستان بسیار تماشایی و جالب توجه است.

 

ارتفاعات پریشان در شمال غرب روستا، با چشمه ‏ساران فراوان و آبشار زیبای پریشان زیستگاه گونه ‏های متنوع گیاهی از قبیل گیاهان دارویی گل گاوزبان، شاتره، گل سفید، شیرین بیان، گل ختمی، آویشن، خاکشیر و گون است. محصولات زراعی این روستا شامل گندم، جو، نخود، باقلا، شبدر و یونجه است. همچنین به سبب وجود مراتع غنی و حاصلخیز، دامداری نیز در روستا رونق دارد و فرآورده های لبنی از قبیل شیر، ماست، کره و روغن حیوانی از مهم ترین محصولات دامی این روستا به شمار می آیند.

 

کوه بدر که صخره‏ ای و زیباست با ارتفاع 2850 متر در شمال روستا قرار دارد و هنگامی که در فصل زمستان از برف پوشیده می‏ شود، شکوه خاصی می ‏یابد. در بهار و تابستان نیز با رویش انواع گیاهان رنگارنگ، مناظر و چشم ‏اندازهای بسیار زیبایی در این کوه پدید می‏ آید.

همچنین این ارتفاعات زیستگاه جانورانی مانند شغال، گرگ، روباه، خرگوش، کبک و تیهو می ‏باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.