آبشار پیرغار، فارسان

نام آبشار:  آبشار پیرغار، فارسان

 

 

موقعیت جغرافیایی

آبشار پیرغار فارسان در موقعیت جغرافیایی E503241 N321259 در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. ابشار پیرغار که در کانون گردشگری پیرغار روستای دهچشمه شهرستان فارسان قرار دارد یکی از زیبا ترین مکانهای طبیعی استان است این ابشار زیبا که از فرازکوه پیرغار سرازیرمی شود سکوت طبیعت را درهم می شکند وزیبایی خاصی به منطقه می بخشد یخ زدگی این ابشار قندیل های زیبایی را ساخته که چشم هر بیننده را به سوی خود جلب می کند.

 

این آبشار نام خود را از غاری آهکی و ناشناخته می گیرد که اهمیت تاریخی بسیار دارد این آبشار در روستایی به نام ده چشمه قرار دارد که آبی که از همین آبشار به زمین می ریزد از کنار این روستا گذشته و کشتزار های زیادی را سیراب میکند. از مسیر های ایجاد شده در کوه میتوان با یک کوه پیمایی متوسط  خود را به بالا ترین نقطه آبشار و در ادامه مسیر با دنبال کردن آب به سرچشمه آن رسید. آبشار در جنوب غربی و 40 کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری و در نزدیکی شهر فارسان در روستایی به نام ده چشمه واقع شده است. بهترین مسیر برای گردشگران رساندن خود به شهرکرد و ادامه مسیر به سمت شهر فارسان است. البته مردم این محل را بیشتر به خود پیرغار یا ده چشمه می شناسند و روی تابلو ها هم محلگردشگری پیرغار یا ده چشمه نوشته شده است..در ضمن جاده رسیدن به آبشار کاملا مطلوب و آسفالت بوده و از پارکینگ مناسبی برخوردار است.و زمینه اطراق کردن  نیز فراهم میباشد.

 

در مجاورت این ابشار هم کتیبه های معروف مشروطه قراردارند که جزء بی نظیر ترین اثار مکتوب از زمان حمله بختیاری ها به تهران در عهد مشروطه است سنگ نوشته های دوره مشروطیت به دستور "حاج خسروخان سردار ظفر بختیاری " ،" حاج علی قلی خان سردار اسعد دوم بختیاری " و" جعفر قلی خان سردار اسعد سوم بختیاری " مقارن با جنگ جهانی اول بر روی تخته سنگی در پیرغار جاودان شد. سنگ نوشته مشروطیت پیر غار شرح فعالیتهای مجاهدین چهار محال و بختیاری برای مبارزه با استبداد محمد علی شاه قاجار است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.