آبشار چشمه لادر (لادور)، خمینی شهر

نام آبشار: آبشار چشمه لادر

 

 

موقعیت جغرافیایی

آبشار چشمه لادر یا لادور در موقعیت جغرافیایی N324228 E512710 در استان اصفهان واقع است. چشمه لادر به مجموعه ای از چشمه ها گفته می شود که در دل کوههای مشرف بر کمر بندی غرب خمینی شهر واقع گردیده اند. این چشمه ها با وجود اینکه دارای آب فراوان نمی باشند صحنه های جالبی را بوجود آورده اند به طوری که هر ساله تعدادزیادی گردشگر را از سرتاسر ایران جذب خود می کنند.

 

شهرستان خمینی شهر یكی از شهرها تابع استان اصفهان و در شمال غربی این شهر تاریخی واقع شده است، بافت تاریخی این شهر به زمان ساسانیان می رسد، كهندژ كه برسر راه اصفهان قرار دارد گویا پایتخت و مقر پادشاهان و حكام كیانی و ساسانی بوده است. به گزارش ایمنا، شهرستان خمینی شهر در مركز استان واقع شده است و از سوی شمال به شهرستان برخوار و میمه، از جنوب به فلاورجان، از شرق به اصفهان و از غرب به شهرستان نجف آباد محدود می شود. فاصله این شهر تا اصفهان 8 كیلومتر بوده و دارای آب و هوایی معتدل و خشك است، از آنجا كه خمینی شهر از سه ده به نام های خوزان، فروشان و ورنوسفادران به وجود آمده به آن سده می گویند. مهمترین آثار تاریخی این شهرستان عبارتند از: ایوان یزدگرد، تپه آتشگاه، مسجد جامع خوزان، گورستان زارع آباد و آرامگاه امام زاده سید محمد، خانه مجیری و خانه سرتیپ سدهی اشاره كرد. ازنظر زمین شناسی بیشتر رسوبات دوران دوم از دوره كرتاسه در شهرستان گسترش دارد و بیشتر تركیبات منطقه تركیبات آهنی و ماسه سنگ است، تحت تاثیر موقعیت جغرافیایی و نفوذ توده های غربی و زاینده رود دارای آب وهوای خشك با تابستان های گرم و زمستان های نیمه سرد می باشد به طوریكه حداكثر دما درتیرماه 40 درجه سانتی گراد و حداقل دما در دی ماه 11 درجه سانتیی گراد است.

 

شهرستان خمینی شهر در زمستان و بهار تقریبا بصورت منظم دارای وزش باد به ویژه در طول روز است و بطور متوسط بین 6/5 تا 12 كیلومتر برساعت وزش باد دارد. جهت وزش باد غالبآ از جنوب غربی و غرب به سمت شمال شرقی و شرق شهرستان می باشد. به طور كلی خاكهای شهرستان از بافت سنگین دارای نفوذ كم تشكیل شده اند كه مناطق شمالی به علت كوهستانی بودن و وجود سنگریزه ها از بافت درشت و قلوه سنگ برخوردار و در مناطق جنوبی و نزدیك زاینده رود دارای رسوبات ریزبافت و لایه های شن تشكیل شده اند.


 

این چشمه در مسیر جاده خمینی شهر به نجف اباد در استان اصفهان قرار دارد برای دستیابی به اتوبانی که بسمت دانشگاه آزاد خمینی شهر منتهی می شود به سمت نجف آباد ادامه می دهیم تابلو مشخص و جاده اسفالت مارا به سمت چشمه و آبشار آن هدایت می کند.

3 نظرات
  1. دورگو می‌گوید

    سلام اطلاعات بی نظیری گذاشتید خیلی ممنون از شماکانال تلگرام سایت شما چیست؟

  2. مینا می‌گوید

    عالی..دارای مناظر کوهستانی و جای بسیار دیدنی میباشد

  3. نوشین می‌گوید

    واقعا ممنونم اطلاعاتتون مفید و عملی بود.اگر اطلاعات بیشتری دارین ممکنه برام ایمیل کنین من برای تحلیل سایت معماری میخوام .مچکرم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.