آبشار چشمه لادر (لادور)، خمینی شهر

نام آبشار: آبشار چشمه لادر

 

 

موقعیت جغرافیایی

آبشار چشمه لادر یا لادور در موقعیت جغرافیایی N324228 E512710 در استان اصفهان واقع است. چشمه لادر به مجموعه ای از چشمه ها گفته می شود که در دل کوههای مشرف بر کمر بندی غرب خمینی شهر واقع گردیده اند. این چشمه ها با وجود اینکه دارای آب فراوان نمی باشند صحنه های جالبی را بوجود آورده اند به طوری که هر ساله تعدادزیادی گردشگر را از سرتاسر ایران جذب خود می کنند.

 

شهرستان خمینی شهر یکی از شهرها تابع استان اصفهان و در شمال غربی این شهر تاریخی واقع شده است، بافت تاریخی این شهر به زمان ساسانیان می رسد، کهندژ که برسر راه اصفهان قرار دارد گویا پایتخت و مقر پادشاهان و حکام کیانی و ساسانی بوده است. به گزارش ایمنا، شهرستان خمینی شهر در مرکز استان واقع شده است و از سوی شمال به شهرستان برخوار و میمه، از جنوب به فلاورجان، از شرق به اصفهان و از غرب به شهرستان نجف آباد محدود می شود. فاصله این شهر تا اصفهان 8 کیلومتر بوده و دارای آب و هوایی معتدل و خشک است، از آنجا که خمینی شهر از سه ده به نام های خوزان، فروشان و ورنوسفادران به وجود آمده به آن سده می گویند. مهمترین آثار تاریخی این شهرستان عبارتند از: ایوان یزدگرد، تپه آتشگاه، مسجد جامع خوزان، گورستان زارع آباد و آرامگاه امام زاده سید محمد، خانه مجیری و خانه سرتیپ سدهی اشاره کرد. ازنظر زمین شناسی بیشتر رسوبات دوران دوم از دوره کرتاسه در شهرستان گسترش دارد و بیشتر ترکیبات منطقه ترکیبات آهنی و ماسه سنگ است، تحت تاثیر موقعیت جغرافیایی و نفوذ توده های غربی و زاینده رود دارای آب وهوای خشک با تابستان های گرم و زمستان های نیمه سرد می باشد به طوریکه حداکثر دما درتیرماه 40 درجه سانتی گراد و حداقل دما در دی ماه 11 درجه سانتیی گراد است.

 

شهرستان خمینی شهر در زمستان و بهار تقریبا بصورت منظم دارای وزش باد به ویژه در طول روز است و بطور متوسط بین 6/5 تا 12 کیلومتر برساعت وزش باد دارد. جهت وزش باد غالبآ از جنوب غربی و غرب به سمت شمال شرقی و شرق شهرستان می باشد. به طور کلی خاکهای شهرستان از بافت سنگین دارای نفوذ کم تشکیل شده اند که مناطق شمالی به علت کوهستانی بودن و وجود سنگریزه ها از بافت درشت و قلوه سنگ برخوردار و در مناطق جنوبی و نزدیک زاینده رود دارای رسوبات ریزبافت و لایه های شن تشکیل شده اند.


 

این چشمه در مسیر جاده خمینی شهر به نجف اباد در استان اصفهان قرار دارد برای دستیابی به اتوبانی که بسمت دانشگاه آزاد خمینی شهر منتهی می شود به سمت نجف آباد ادامه می دهیم تابلو مشخص و جاده اسفالت مارا به سمت چشمه و آبشار آن هدایت می کند.

۳ نظرات
  1. دورگو می‌گوید

    سلام اطلاعات بی نظیری گذاشتید خیلی ممنون از شماکانال تلگرام سایت شما چیست؟

  2. مینا می‌گوید

    عالی..دارای مناظر کوهستانی و جای بسیار دیدنی میباشد

  3. نوشین می‌گوید

    واقعا ممنونم اطلاعاتتون مفید و عملی بود.اگر اطلاعات بیشتری دارین ممکنه برام ایمیل کنین من برای تحلیل سایت معماری میخوام .مچکرم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.