آبشار چکان، شول آباد

    

نام آبشار:  آبشار چکان، شول آباد 

 

 

موقعیت جغرافیایی

آبشار چکان شول آباد در موقعیت جغرافیایی E491657 N331226 در استان لرستان واقع است. این آبشار یکی اززیباترین و جذابترین آبشارهای ایران و از عجایب و شگفتی‏های طبیعت بکراستان لرستان است که در جنوب غربی شهرستان الیگودرز در بخش ززوماهرو در حوالی شول آباد و در دامنه ارتفاعات کوه الغر و مشرف به روستایهای منطقه چکان قرار دارد. آبشار چكان در جنوب شرقی استان لرستان و در فاصله 141 كیلومتری شهرستان خرم آباد از جمله آبشارهای زیبا و با عظمت این دیار است.


این آبشار زیبا و دیدنی از درون غاری مشرف به زمین زراعی چكان بیرون می جهد و طول فوران آن به دهها متر میرسد و آهنگ آن هر بیننده و شنونده ای را به وجد می آورد. آبشار شگفت انگیز چكان دارای 30 متر ارتفاع و 4 متر عرض تاج در دل طبیعت بکر و بهشتی لرستان قرار دارد. و در فصل بهار صدای مهیب آن از فرسنگهای دور شنیده می شود و جلوه ای خاص به منطقه می دهد و علاقمندان زیادی را بسوی خود جلب می کند. آب این آبشار در اواخر پاییز به مرور خشک می شود و در روزهای اولیه شروع فصل بهار مجددا با همان فوران به بیرون می‏جهد. اطراف آبشار و امتداد رودخانه سرسبز و پوشیده از درختانی همانند گردو ،زالزالک ،گلابی ، چنار،کیکم، بیدوبلوط و… است و اهالی منطقه نیز از آب آن جهت كشاورزی بیشترین بهره را می برند. كوههای اطراف آبشار زیستگاه مناسبی جهت پرندگانی همچون بلبل، كبك، كبوتر و انواع حیوانات وحشی مانند خرس، پلنگ، گرگ و گراز است.


آبشار چكان پس از طی مسافتی به سمت دشت چكان، به آب زیبای داسار وصل شده و رودخانه چكان را تشكیل می دهد، رودخانه چكان نیز پس از طی مسافت كوتاهی به آب دهقادی وصل و نهایتاً وارد رودخانه «زز» می شود. در پایین آبشار دیدنی چکان زیارتگاهی بنام ابوعلی (ع) در میان چندین درخت تنومند چنار در محوطه ای زیبا برسر راه این آبشار قرار گرفته است که به نوبه خود دیدنی است که در فصل های مختلف توجه علاقمندان زیادی را به خود جلب می کند. بهترین راه رسیدن به آبشار چكان از طریق جاده شوسه مورزرین- شول آباد و بهاركار است. همه ساله و در فصول مختلف سال به ویژه بهار و تابستان، این جلوه زیبای طبیعت لرستان، میزبان گردشگران زیادی است كه از اقصی نقاط ایران وجهان به این منطقه سفر می كنند.


راههای دسترسی :
الیگودرز با اتومبیل به طرف جاده شوسه مورزرین- شول آباد و بهار كار .چكان كه با اتومبیل تا چند كیلومتری آن جاده وجود دارد
دورود به ایستگاه راه آهن سفید دشت به طرف شول آباد با جاده شنی
دورود به شاپله –تنگ ناله شنه چكان این جاده مالرو ومخصوص كوهنوردی است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.