آبشار کندعلیا (کفترلو)، لواسانات

    

نام آبشار:  آبشار کندعلیا، لواسانات 

 

 

موقعیت جغرافیایی

آبشار کندعلیا لواسانات در موقعیت جغرافیایی E513836 و N355340  روستای کندعلیا در پانزده کیلومتری شمال شهرستان لواسانات در استان تهران واقع شده است. برای رسیدن به آبشار، راه کمی طولانی ‌تر و زیباتر است و باید از روستای کند علیا و جاده خاکی آن به سمت دره ‌ای مملو از باغات حرکت کرد. روستای کُند عُلیا و سفلی از توابع بخش لواسانات شهرستان شمیرانات، در فاصله 38کیلومتری شمال شرقی تهران قرار گرفته است. روستای کند از دو بخش علیا و سفلی تشکیل شده که کند سفلی در پائین دست و کند علیا در بالا دست قرار دارد. ارتفاع متوسط کند علیا از سطح دریا حدود 2 هزار و 50متر است.

 

آب و هوای این ده در تابستان معتدل ودر زمستان ها سرد است . قلعه پیرزن، تپه های گوشواره، جوهک و شیرتازه وسفالینه تاریخی نشانگر قدمت طولانی است. کند سفلی قدمتی چند صد ساله داشتهو بنای آرامگاه امامزاده محمد شعیب از آثار دوره قاجاریه است.
آبشار کبوترلو یا کفتر خوان در میان دره بسیار زیبای شمال روستا، ازبلندای صخره ها به درون دره سرازیر می شود. این دره و آبشار زیبا هر ساله گردشگران زیادیاز شهر تهران به این ده می کشاند .
آرامگاه امام زاده محمد شعیب در حد فاصل دو روستا قرار دارد. این آرامگاهیک اتاق مربع شکل با مصالح سنگ لاشه، ملاط گچ و چوب است. ایوان آن ، چهارستون باریک فلزی و سقف آن شیروانی از جنس ورق گالوانیزه است. در داخل ضریحامامزاده سنگ مرمرینی وجود دارد که با پارچه های سبز رنگ و تمثال های ائمه تزیین شده است. در پیرامون این آرامگاه گورستان روستا واقع گردیده است.

 

آبشار کفترلو به فاصله تقریبی 6 کیلومتری شمال روستای کند علیا و در ارتفاع حدود 2هزار و 300 متر از سطح دریا قرار دارد. برای رسیدن به این آبشار از داخل روستا، نیاز به حدود 5/1 ساعت پیاده‌روی است. با ادامه خیابان اصلی و خروج از روستا پس از یک چرخش 90 درجه به سمت چپ وارد جاده‌ای می‌شوید بنام «خیابان آبشار». کمی بالاتر به یک دو راهی با تابلوی راهنما می‌رسید که سمت راست به منطقه «آبکشه» و در ادامه به روستای راحت‌آباد و امامه رفته و سمت چپ ادامه خیابان آبشار است که شما را مستقیم به سمت باغ‌های روستا و پس از آن به آبشار هدایت می‌کند. این جاده عریض و ماشین رو تا فاصله حدود یک کیلومتری آبشار امتداد دارد.

 

بیشتر راه هموار و کم شیب بوده و برای عبور از آن با خودرو مشکل خاصی نخواهید داشت بجز یک قسمت پرشیب در نیمه راه که کمی پر دست‌انداز و ناهموار است. پیشنهاد من این است که خودروی خود را در روستا و یا کمی بالاتر در مجاورت باغ‌ها و در زیر سایه درختان پارک کرده و مابقی مسیر تا آبشار را پیاده طی کنید تا از زیبایی‌های مسیر و پیچ و خم جاده در میان باغ‌های گیلاس و آلبالو بیشتر لذت ببرید. بخش‌هایی از جاده در نیمه راه با انبوه درختان در دو طرف احاطه شده و حالت کوچه باغ زیبایی به خود می‌گیرد که لذت پیاده‌روی را دوچندان می‌کند. اگر در فصل تابستان در این مسیر باشید سایه خنک درختان در این کوچه باغ‌ها و زیبایی‌های چشمنواز آن خستگی راه را برای مدتی از یادتان خواهد برد.

۳ نظرات
 1. نگین می‌گوید

  فرهنگ پایین و اخلاق نامناسب اهالی کند، ممکن است شما را به دردسر بیندازد!
  پس از برگشت از آبشار به سمت ماشین، متوجه پنچر شدن چرخ ها توسط افرادی ناشناس شدیم و با عدم وجود آنتن در منطقه، مدتی را درگیر یافتن کمک برای فرار از منطقه بودیم! در نهایت متوجه شدیم که اهالی منطقه از دیدن شما در آن روستا، آن هم در اوایل روزهای هفته، اصلا خوشحال نیستند!

 2. michael می‌گوید

  I have been to LAVASAN several times .It is one of the best & exciting sightseeing in Iran .I suggest you to visit there in holidays.

 3. كاميار می‌گوید

  سپاس از گزارش مبسوط و دلنشین شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.