آبشار کندعلیا (کفترلو)، لواسانات

    

نام آبشار:  آبشار کندعلیا، لواسانات 

 

 

موقعیت جغرافیایی

آبشار کندعلیا لواسانات در موقعیت جغرافیایی E513836 و N355340  روستای کندعلیا در پانزده کیلومتری شمال شهرستان لواسانات در استان تهران واقع شده است. برای رسیدن به آبشار، راه كمی طولانی ‌تر و زیباتر است و باید از روستای كند علیا و جاده خاكی آن به سمت دره ‌ای مملو از باغات حركت كرد. روستای کُند عُلیا و سفلی از توابع بخش لواسانات شهرستان شمیرانات، در فاصله 38کیلومتری شمال شرقی تهران قرار گرفته است. روستای کند از دو بخش علیا و سفلی تشکیل شده که کند سفلی در پائین دست و كند علیا در بالا دست قرار دارد. ارتفاع متوسط كند علیا از سطح دریا حدود 2 هزار و 50متر است.

 

آب و هوای این ده در تابستان معتدل ودر زمستان ها سرد است . قلعه پیرزن، تپه های گوشواره، جوهک و شیرتازه وسفالینه تاریخی نشانگر قدمت طولانی است. کند سفلی قدمتی چند صد ساله داشتهو بنای آرامگاه امامزاده محمد شعیب از آثار دوره قاجاریه است.
آبشار کبوترلو یا کفتر خوان در میان دره بسیار زیبای شمال روستا، ازبلندای صخره ها به درون دره سرازیر می شود. این دره و آبشار زیبا هر ساله گردشگران زیادیاز شهر تهران به این ده می کشاند .
آرامگاه امام زاده محمد شعیب در حد فاصل دو روستا قرار دارد. این آرامگاهیک اتاق مربع شکل با مصالح سنگ لاشه، ملاط گچ و چوب است. ایوان آن ، چهارستون باریک فلزی و سقف آن شیروانی از جنس ورق گالوانیزه است. در داخل ضریحامامزاده سنگ مرمرینی وجود دارد که با پارچه های سبز رنگ و تمثال های ائمه تزیین شده است. در پیرامون این آرامگاه گورستان روستا واقع گردیده است.

 

آبشار كفترلو به فاصله تقریبی 6 كیلومتری شمال روستای كند علیا و در ارتفاع حدود 2هزار و 300 متر از سطح دریا قرار دارد. برای رسیدن به این آبشار از داخل روستا، نیاز به حدود 5/1 ساعت پیاده‌روی است. با ادامه خیابان اصلی و خروج از روستا پس از یك چرخش 90 درجه به سمت چپ وارد جاده‌ای می‌شوید بنام «خیابان آبشار». كمی بالاتر به یك دو راهی با تابلوی راهنما می‌رسید كه سمت راست به منطقه «آبكشه» و در ادامه به روستای راحت‌آباد و امامه رفته و سمت چپ ادامه خیابان آبشار است كه شما را مستقیم به سمت باغ‌های روستا و پس از آن به آبشار هدایت می‌كند. این جاده عریض و ماشین رو تا فاصله حدود یك كیلومتری آبشار امتداد دارد.

 

بیشتر راه هموار و كم شیب بوده و برای عبور از آن با خودرو مشكل خاصی نخواهید داشت بجز یك قسمت پرشیب در نیمه راه كه كمی پر دست‌انداز و ناهموار است. پیشنهاد من این است كه خودروی خود را در روستا و یا كمی بالاتر در مجاورت باغ‌ها و در زیر سایه درختان پارك كرده و مابقی مسیر تا آبشار را پیاده طی كنید تا از زیبایی‌های مسیر و پیچ و خم جاده در میان باغ‌های گیلاس و آلبالو بیشتر لذت ببرید. بخش‌هایی از جاده در نیمه راه با انبوه درختان در دو طرف احاطه شده و حالت كوچه باغ زیبایی به خود می‌گیرد كه لذت پیاده‌روی را دوچندان می‌كند. اگر در فصل تابستان در این مسیر باشید سایه خنك درختان در این كوچه باغ‌ها و زیبایی‌های چشمنواز آن خستگی راه را برای مدتی از یادتان خواهد برد.

3 نظرات
 1. نگین می‌گوید

  فرهنگ پایین و اخلاق نامناسب اهالی کند، ممکن است شما را به دردسر بیندازد!
  پس از برگشت از آبشار به سمت ماشین، متوجه پنچر شدن چرخ ها توسط افرادی ناشناس شدیم و با عدم وجود آنتن در منطقه، مدتی را درگیر یافتن کمک برای فرار از منطقه بودیم! در نهایت متوجه شدیم که اهالی منطقه از دیدن شما در آن روستا، آن هم در اوایل روزهای هفته، اصلا خوشحال نیستند!

 2. michael می‌گوید

  I have been to LAVASAN several times .It is one of the best & exciting sightseeing in Iran .I suggest you to visit there in holidays.

 3. كاميار می‌گوید

  سپاس از گزارش مبسوط و دلنشين شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.