آبشار گرمارود (زنگلان)، الموت

    

نام آبشار:  آبشار گرمارود، الموت

 

 

موقعیت جغرافیایی

آبشار گرمارود الموت در موقعیت جغرافیایی N362347 E504541 در استان قزوین واقع است. روستای گرمارود در فاصله 30 كیلومتری شهر معلم كلایه و 130‌كیلومتری شهر قزوین قرار دارد. گرمارود یا «گرماب رود»، تقریباً نقطه پایان الموت است.  گرماب رود یا گرما رود: منشأ این رود، كوه های بلند «اواتر»، «ازاتر» و «دینه رود» است كه همچنان از عوامل رونق كشاورزی و سرچشمه اقتصاد گرمارود به حساب می آید. غیر از شالیزارها و باغ های كشاورزی كه در حاشیه این رودخانه وجود دارد، در آن ماهی نیز پرورش می دهند. شهرك «مصطفی ده» در حال حاضر مركز پرورش ماهی قزل آلا به شمار می رود و بخشی از گوشت مصرفی مردم را تأمین می كند.

 

آبشار زیبای گرمارود یکی از جلوه‌های منحصر به فرد این منطقه است که با ارتفاع حدود 150 متر در فصل بهار جریان می‌یابد. بخشی از این آبشار که به آن آبشار زنگلان نیز می‌گویند پله مانند بوده و خود آبشارهای دیگری را تشکیل می‌دهد. اطراف این آبشار را دو صخره سخت و بزرگ احاطه کرده است. مسیر دسترسی به این آبشار که بسیار ناهموار و سنگلاخی می‌باشد، در انتهای روستای گرمارود و در کنار دره عظیمی قرار دارد که می‌توان آن را از فاصله دور دید. به گفته اهالی محل، زیبایی این آبشار در فصل زمستان دوچندان می‌شود و ستونی بلند از یخ بر روی صخره‌های آن جلوه‌گری می‌کند. از پیامدهای وجود این آبشار، تقسیم محله گرمارود به دو بخش «این دست محله» و «آن دست محله» است. در انتهای روستای گرمارود و در کنار دره عظیم آن جاده ای بسیار ناهموار و سنگلاخی شما را به نزدیک آبشار می رساند. البته برای گذشتن از این جاده حتما اتومبیل کمک دار لازم است. در جنوب جاده، کوه طالقان به ارتفاع 4090 متر و در سمت شرق، کوه های تخت سلیمان و قله عظیم علم کوه به ارتفاع 4850 متر قرار دارند.

 

بخش الموت شرقی یا رودبار الموت (نام سابق) در رشته‌کوه‌های البرز، واقع در شمال شرقی استان قزوین، جنوب مازندران و گیلان، شرق طالقان و غرب رودبار زیتون قرار دارد. مرکز این منطقه معلم‌کلایه است و قلعه الموت (مقر حسن صباح در ۵۰۰ متری روستای گازرخان)، قلعه تاریخی عین‌السلطنه (در روستای زوارک)، روستای بالاروچ (زادگاه کل احمد، ضد قهرمان داستان عزیز و نگار)، روستای پیچ بن (مرتفع‌ترین منطقه رودبارالموت و برخوردار از جاذبه‌های گردشگری و کوهنوردی)، روستای ورک (به کسر واو و سکون راء و کاف، زادگاه شیردل شاعر)، روستای کلان (زادگاه جلال بیگ و ولی خان خواجوی) در آن قرار دارد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.