آبشار گنجنامه، همدان

    

نام آبشار:  آبشار گنجنامه، همدان

 

 

موقعیت جغرافیایی

آبشار گنجنامه همدان در موقعیت جغرافیایی E482625 N344541 در استان همدان واقع است. آبشار گنج‌نامه با ۱۲ متر ارتفاع در مسیر صعود به ارتفاعات کوه الوند و در پنج کیلومتری غرب همدان کنار کتیبه‌های گنج‌نامه قرار دارد. این آبشار دارای آب دائمی است و در زمستانها نیز در جریان است. دبی متوسط آب این آبشار 200 لیتر در ثانیه است که از دره زیبای عباس آباد و گنج نامه می‌گذرد. این آبشار در مسیر صعود به ارتفاعات کوه الوند و نزدیک شهر تاریخی همدان واقع شده است. وجود قندیل‌های یخی در فصول سرد، زیبایی این آبشار را دوچندان و خیل عظیمی از یخ نوردان را به خود جذب می‌کند.آبشار گنج‌نامه همچنین در فصول گرم سال هم علاوه بر گردشگران، صخره نوردان در صخره‌های اطراف آن سنگنوردی می‌کنند. هخامنشیان که پس از مادها بزرگترین امپراطوری مشرق زمین را تاسیس کردند، آب را که یکی از عناصر مقدس آیین زرتشت بود به شدت مورد تقدیس و احترام قرار می‌دادند.

 

کتیبه های معروفی از دوره هخامنشی در نزدیکی این آبشار به جای مانده.کتیبه ها یی که یادگاری از دوران داریوش و خشایار شاه هخامنشی به زبانهای پارسی باستان ایلامی و بابلی و در مسیر راه شاهی آن روزگار نگاشته شده اند تا کاروانیان هنگام استراحت آن را بخوانند و پی به عظمت شاه و اصل و نصب وی ببرند. اکنون دیگر کتیبه ها در مسیر راه شاهی قرار ندارند دست روزگار آنها را در دل کوه سنگی و در مسیر آبشار گنجنامه و الوند قرار داده است. هر رهگذر و مسافری که به همدان می رود حتما به دیدارگنجنامه خواهد رفت و این دو کتیبه را از نزدیک خواهد دید.

 

 در پشت آبشار دشتی زیبا و پرگل در دامنه کوه الوند فرش گسترانیده است که به میدان میشان معروف است. این دشت زیبا در فصل بهار میعادگاه علاقمندان به کوه و طبیعت، گروه های مختلف کوهنوردی و دانشجویان علاقمند است. در میان صخره های اطراف دشت میشان، آبشارهای فصلی بسیار زیبایی می توان یافت. از نزدیکی آبشار گنجنامه، جاده ای جدا می شود که با گذشتن از پیچ و خم های دامنه کوه الوند و دشت های مرتفع بسیار زیبا به شهر تویسرکان، مرکز گردوی ایران می رسد. در ابتدای بهار مسیر گنجنامه به تویسرکان، به واقع دیدنی و غیرقابل توصیف می شود. آبشار گنجنامه در فصل زمستان نیز بسیار دیدنی است. قندیل های بزرگ یخی و صخره هایی محصور در برف، مکان مناسبی برای علاقمندان به ورزش هیجان انگیز یخ نوردی است.

1 نظر
  1. hossein می‌گوید

    با سلام خدمت تمام کارکنان زحمت کش گنجنامه امیدوارم خوب باشید من حسین الماسی متولد همدانم و در شهر بوشهر زندگی میکنم یه خواهشی از مسیولین دارم اونم اینکه اگر ممکنه اطراف ابشار بالا پایین چپ راست همه درخت کاری وچمن بشه و از تیر چراغ برق و صندلیهای شیک استفاده بشه من پارسال که همراه خانواده و دوستان به همدان امدیم طی بازدیدی که از گنجنامه داشتیم انتظار بیشتری از زیبا سازی داشتیم خواهش میکنم از مسولین که تو رو خدا بیشتر به همدان برسید تاجذب گردشگر بیشتری بشه امیدوارم امسال که میام همدان تغییر کلی ببینم ممنون از تمام همدانیها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.