آتشکده قدمگاه، جهرم

آتشکده جهرم یا آتشکده قدمگاه نام یکی از جاذبه‌های دیدنی شهرستان جهرم در استان فارس می‌باشد. گفته می‌شود که قدمگاه‌ها از معابد آناهیتا به شمار می‌روند که ویژه زنان بوده‌اند. در نزدیكی محله ی علی پهلوان(شهرستان جهرم) و در دامنه ی شمالی كوه البرز  بر روی تپه ای کوچک، ساختمانی است كه آن را قدمگاه می خوانند .
این بنا شباهتی به شبستانهای مسجد داشته و شامل یك عده طاق های رو به شمال است. در قسمت وسط در پشت طاق های فوق محوطه ی سرپوشیده شبیه چار سوق بازار وجود دارد و در همین قسمت است كه بر روی قلعه سنگی نقشهایی حجاری شده و در نتیجه نام قدمگاه را به كلیه ی این ساختمان داده است . در بالای درگاه یكی از اطاقهای شرقی در داخل بنا سنگی نصب گردیده و اشعاری از حكیم سرائی شاعر معروف جهرم بر روی آن نوشته شده است .
در این اشعار از این ساختمان تحت عنوان آتشكده نام برده شده است ولی طبق تحقیقاتی كه اداره ی باستان شناسی انجام داده اعلام نمود كه بنای مزبور آتشكده نبوده و بناهای بعد از اسلام است . هرچند این بنا از بناهای اسلامی است ولی قرائنی در دست است كه احتمال قوی می رود در ادوار قبل از اسلام در این نقطه آتشكده وجود داشته و بعداً به صورت فعلی درآمده است .چرا كه این ساختمان شبیه آتشكده ها كه یك منبع یا حوض در جنب آن بوده و یك آب انبار هم در مجاور آن است و همچنین مانند آتشكده ها دارای یك اطاق در وسط به صورت 8 ضلعی است و علاوه بر این شواهد مثل آتشكده ها كه دارای اطاقهای متعدد در اطراف اطاق آتش می باشد و این بنا در اطراف اطاق وسط قرار دارد و از طرف دیگر با شهرتی كه از قدیم به عنوان آتشكده داشته می توان نتیجه گرفت كه ساختمان مزبور آتشكده بوده و با ظهور اسلام نظیر هزاران بنای دیگر تغییر شكل داده و به صورت اسلامی به خود گرفته است . یادآور می شویم كه این بنا متعلق به دوره ی ساسانی است . بنای قدمگاه چند سالیست که مرمت شده است. متأسفانه مسؤولین نسبت به نگهداری آن زیاد اهمیت نمی دهند به طوری که در زمان اندکی پس از مرمت و بر اثر بی توجهی برخی افراد از دیوارهای آن به عنوان تابلو  نقاشی و  یادگار نویسی استفاده می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.