ارگ راین

اگر چه استان كرمان را به كویری بودنش در ایران می شناسند اما در دل این استان مناطقی وجود دارند كه از لحاظ اقلیمی هیچ شباهتی با مناطق كویری و كم باران استان كرمان ندارند.

." راین " یكی از این مناطق است كه در 100 كیلومتری جنوب شهر كرمان و بر دامنه كوه هزار قرار گرفته است.
بر پایه نوشته های تاریخی راین با قدمتی كهن كه به ساسانیان می رسد در مسیری مناسب برای تجارت قرار داشته است و یكی از مراكز داد و ستد كالا و بافت پارچه های ارزشمند بوده است. البته راین از گذشته به عنوان یكی از مراكز ساخت شمشیر و چاقو و سپس تفنگ هم بوده است كه هنوز چاقو سازی كم و بیش در این شهر رواج دارد. وجود آبشاری زیبا در نزدیكی شهر ، كوه زیبای هزار به ارتفاع 4501 متر ، باغ های فراوان میوه ، معادن مرمر سبز ، صورتی، سولفات سدیم و چشمه های آب معدنی غیر خوراكی ، توانسته این منطقه را به عنوان یك منطقه جذاب گردشگری معرفی كند.
ارگ راین مثل ارگ بم
اما وجود ارگ راین در این منطقه ، از لحاظ تاریخی نیز به شهر جلوهای خاص داده است. ارگی با مساحت بیش از 20 هزار متر مربع كه پس از ارگ بم دومین بنای خشتی جهان از لحاظ وسعت است و پس از تخریب ارگ بم بر اثر زلزله این شهر بیش از گذشته مورد توجه گردشگران خارجی و داخلی قرار گرفته است.
این بنای زیبای خشتی كه در جنوب شرقی شهر راین و بر فراز تپه ای قرار گرفته است تا حدود زیادی به ارگ بم شباهت ظاهری دارد .پلان آن تقریبآ مربع شكل است و چندین برج در اطراف آن ساخته شده است. حصاری كه در اطراف این ارگ كشیده شده است بیش از 10 متر ارتفاع دارد و تنها ورود ی ارگ از قسمت شرقی آن است كه با سر دری بزرگ به محوطه داخلی راه دارد.
بر پایه كتابهای تاریخی ، در زمان یزدگرد سوم پادشاه ساسانی ( سال 31 هجری ) كه اعراب به فرماندهی مجاشع ابن مسعود سلمی ، شهر كرمان و بساری از مناطق این ایالت را به تصرف خود در آوردند و نتواستند به ارگ راین كه دژی مستحكم بود راه پیدا كنند.
اما به هر حال تاریخ این ارگ نسبتا ناشناخته است و تنها با كاوشهای دقیق باستان شناسی كه تا كنون در آن انجام شده است می توان به قدمت دقیق آن دست یافت. قدمت این ارگ زیبا ، تخریب ارگ بم و معرفی بیشتر آن در سالهای اخیر باعث شده است ارگ راین بیش از گذشته مورد توجه گردشگران قرار گیرد و با معرفی بیشتر آن می توان راین را به عنوان یكی از قطب های جالب توجه گردشگری كشور تبدیل كرد. در این میان مدیر روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان كرمان در مورد برنامه های جدید ی كه در مورد این ارگ تاریخی اجرا خواهد شد می گوید: قرار است غرفه هایی برای ارایه صنایع دستی این منطقه از جمله قالی بافی و چاقو سازی به صورت رایگان در اختیار صنعتگران دستی شهر راین قرار گیرد.

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.