تالاب حله

نام انگلیسی:  Helleh wetland    

نام فارسی :  تالاب حله 

 

 

موقعیت جغرافیایی

تالاب حله در موقعیت جغرافیایی E504915  N290852 در استان بوشهر واقع است. محل تلاقی دو رودخانه دالکی و شاپور در منطقه حله تالاب بزرگی به وجود آورده است که یکی از تالاب های مشهور سراسر قلمرو جنوبی ایران محسوب می شود. آب این تالاب از سرریز جریان رودخانه دالکی و شاپور، بارندگی زمستانه و تا حدودی جزر و مد خلیج فارس تامین می گردد. اطراف تالاب را نیزاری فرا گرفته و در داخل آن حیات گیاهی و جانوری ویژه ای به وجود آمده است. از این تالاب می توان به عنوان یک اکوسیستم محلی بهره برداری های تفرجی و پژوهشی به عمل آورد. این تالاب محل زیست هزاران پرنده آبزی مهاجر است که از آن جمله می توان به درنا، حواصیل، گاچی رو، پرستو، ترنی، حمامی، بط، هفت رنگ، دراج و خردل اشاره کرد.

 

این تالاب درسال ۱۳۴۲براثر طغیان رودخانه حله بوجود آمد و از آن سال به بعد به عنوان تالاب و منطقه حفاظت شده زیر نظر محیط زیست استان بوشهرقرار گرفت تالاب حله به عنوان یكی از گنجینه‌های ارزشمند حیات وحش وپرندگان بومی و مهاجر كشور در فاصله ۱۰كیلومتری شمال شرق بوشهر قرار دارد. تنوع گیاهی، وجود رودخانه حله و نزدیك بودن به سواحل این تالاب را به زیستگاه و چراگاه بسیار غنی برای حیات وحش تبدیل كرده‌است. وسعت منطقه حفاظت شده حله به ۴۲هزار و ۶۰۰هكتار می‌رسد كه یكی از زیباترین مناظر طبیعی سواحل جنوبی كشور است. ۲۰هزار هكتار از منطقه حفاظت شده حله تالابی است و رودخانه دائمی حله منبع تامین آب این تالاب و منطقه است. درحاشیه رودخانه و تالاب حله انواع گیاهان آبزی رویش یافته وچراگاه مهمی برای جانواران و پرندگان آبزی و كنار آب چرایجاد كرده‌است. پرنده دراج و جغدانبار دو گونه پرنده بسیار كمیاب است كه درحله می‌توان سراغ آنها را گرفت. انواع پرندگان شكاری ونوعی از عقاب هادرمنطقه حفاظت شده حله وجود دارند كه كمتر در تالاب‌ها و مناطق حفاظت شده كشور به چشم می‌خورند.

 

منطقه حفاظت شده حله زیستگاه انواع پرندگان از جمله مرغابی، چنگر، غاز، درنا، چوب پا، اردک و گونه‌های جانوری گراز، گرگ، شغال و روباه است. تالاب حله به عنوان یکی از گنجینه های ارزشمند حیات وحش وپرندگان بومی و مهاجر کشور در فاصله ‪ ۱۰‬کیلومتری شمال شرق بوشهر قرار دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.