تنگ ظلمات (تنگه ظلمات)

 

نام انگلیسی :  Zolomat canyon

نام فارسی :  تنگ ظلمات

 

موقعیت جغرافیایی

تنگ ظلمات (تنگه ظلمات هم نامیده می شود) در جنوب شرقی پارک ملی کویر واقع در غرب کویر مرکزی ایران در استان اصفهان قرار دارد. موقعیت جغرافیایی تنگه ۳۴° ۲۴’ ۲۲٫۲۰” N ۵۲° ۴۱’ ۵۹٫۳۱” E است که در اثر فرسایش آبی و بادی تشکیل شده است.  تنگه جهتی شمالی جنوبی دارد و طول آن در حدود ۲ کیلومتر است. این تنگه در انتهای مسیلی که از ارتفاعات پارک ملی کویر سرچشمه میگیرد تشکیل شده است. در قسمت شمالی ارتفاع دیواره ها کوتاهتر و با حرکت به سمت جنوب ارتفاع آنها افزایش می یابد، به نحوی که در بعضی از نقاط تا حدود ۳۰ متر نیز قابل مشاهده است. اثرات جریانهای سیلابی بر دیواره ها قابل مشاهده است. این منطقه در یکی از زونهای حساس پارک ملی کویر واقع شده است از اینرو بازدید از آن نیازمند کسب مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست و اداره پارک ملی کویر است. کوه دم در شرق این تنگه و در مجاورت باتلاقهای ریگ جن قرار دارد.

برای دسترسی به این منطقه باید از یکی از مسیرهای دسترسی محیط بانی سفید آب واقع در ۵۰ کیلومتری شرق مرنجاب و ۱۲۰ کیلومتری جنوب ورامین به سمت محیط بانی ملک آباد واقع در شرق آن حرکت کرد. قبل از منطقه فسیل آباد وارد جاده شط شد و پس از طی مسافتی در حدود ۱۰ کیلومتر به تنگ ظلمات رسید. محیط بانی سفیدآب از ۳ مسیر قابل دسترسی است. مسیر اول ورامین، پیشوا، راه آهن قلعه بلند، سر محیط بانی مبارکیه، قصر بهرام و سفیدآب، مسیر دوم کاشان، آران و بیدگل، مرنجاب، سفید آب، و مسیر سوم کاشان، ابوزیدآباد، قاسم آباد، قلعه کرشاهی، سفید آب.

۳ نظرات
 1. محمد زارع زاده می‌گوید

  دیدن جاهای تک و بی نظیر رو دوست دارم در ضمن عاشق کویر هستم

 2. امیر خسروی می‌گوید

  نقشه یا کروکی مسیرو چطور میشه بدست آورد .

 3. عماد می‌گوید

  درودبراراده تان، من می خوام با دوچرخه از مسیر اول به این منطقه بیام، میشه من رو راهنمایی کنید که چقدر باید رکاب بزنم و چگونه باید از محیط زیست وپارک ملی کویر مجوز بگیرم؟
  با سپاس پیروز، تندرست وفکور باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.