حیات ‌وحش و مناطق حفاظت شده، استان اصفهان

استان اصفهان به علت استقرار در فلات مرکزى ایران با تنوع آب و هوا و توپوگرافیِ ویژه و نیز هم‌جوارى با زاینده‌رود، ‌ از تنوع گیاهى و جانورى مناسبى برخوردار است و در نتیجه، موقعیت خاصى براى صید ماهى و شکار حیوانات و پرندگان دارد. صید ماهى در زاینده‌رود از پل مارنان در شهر اصفهان به طرف سرچشمه امکان‌پذیر است. از انواع مهم ماهى‌هاى زاینده‌رود مى‌توان به زردپر، کپور، انواع سیاه‌ماهى، قزل‌آلاى خالدار و رنگین‌کمان اشاره کرد. زمان مناسب براى صید ماهى از اول تیرماه تا اسفندماه است که با قلاب و تور انجام مى‌گیرد. شکار حیواناتى از قبیل قوچ، میش، کل، بز و آهو نیز از ۱۵ مهر تا پایان بهمن‌ماه با پروانه و به وسیلهٔ تفنگ‌هاى شکارى انجام مى‌گیرد. گراز در محل بیشه‌زارهاى فریدن، میمه، چهار محال و بختیارى توسط اقلیت‌هاى ارمنى ساکن در استان اصفهان شکار مى‌شود.
 انواع پرندگان شامل : انواع مرغابى، چنگو (بط)، غار، کبک، تیهو، باقرقره و … است که به غیر از اوایل فروردین تا اول شهریورماه در بقیهٔ ماه‌هاى سال، شکار آن‌ها در بعضى روزهاى هفته با پروانه و با تفنگ ساچمه‌زنى آزاد است.
مناطق حفاظت‌شدهٔ حیات‌وحش استان به شرح زیر است :
منطقهٔ‌ قمشلو که در غرب اصفهان واقع شده و ۰۰۰‚۳۷ هکتار مساحت دارد و منطقه‌اى کوهستانى با اقلیمى سرد و خشک است. این منطقه در زمان قاجار شکارگاه شاه‌زادگان و ظل‌السلطان بود و آثارى نیز از آن دوره در این منطقه باقى مانده است. این ناحیه شامل دو قسمت است :‌ یکى پناهگاه حیات‌وحش و دیگرى منطقهٔ ممنوع‌التعلیف. حیوانات آن شامل قوچ و میش ارمنى، کل، بز و آهو در ارتفاعات است. از پرندگان این ناحیه مى‌‌توان به کبک، تیهو، بلدرچین، هوبره، کرکس، لاش‌خور و … اشاره کرد.
منطقهٔ ‌موته که بین شهرستان‌هاى کاشان، لنجان، محلات، گلپایگان، خوانسار و میمه قرار دارد و مساحت آن ۰۰۰‚۲۲۰ هکتار است. حفاظت این منطقه عمدتاً به منظور حمایت از آهو است و گاهى‌اوقات گلهٔ آهوان در جاده‌هاى اصلى نیز مشاهده مى‌شوند.
منطقهٔ‌ کلاه‌قاضى که در جنوب اصفهان و تقریباً در ۲۶ کیلومترى شهر واقع شده است. این منطقه از جانب شرق تحت تأثیر کویر و از جانب غرب تحت تأثیر رشته‌کوه‌هاى زاگرس است. پستانداران این پناهگاه عبارت‌اند از: کل یا بز کوهى، قوچ و میش، آهو یا غزال ایرانى، پلنگ، خرگوش وحشى، گرگ، کفتار، شغال، گربه شنى، روباه و غیره. عمده‌ترین پرندگان آن نیز شامل : کبک، تیهو، گنجشک معمولى، خانوادهٔ کبوترها، جغد کوچک، خانوادهٔ عقاب‌ها، بالابان، شاهین، کلاغ سیاه، خانوادهٔ‌ هدهد، و خزندگان منطقه مشتمل بر : افعى شاخ‌دار ایرانى و مار جعفرى است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.