درياچه خضر نبی

نام انگلیسی:  Khezr Nabi lake    

نام فارسی :  دریاچه خضر نبی 

 

 

موقعیت جغرافیایی

در ارتفاعات كوهستانی و جنگلی كجور نوشهر و در ارتفاع حدود دو هزار متری از سطح دریای خزر دریاچه‌ای به نام "خضر نبی" واقع شده است. این دریاچه كه در ارتفاعات روستای "نیمور" معروف به بام كجور واقع شده كه علاقه‌مندان و گردشگران می‌توانند با عبور از مسیرهای پر پیج و خم صخره‌های سنگلاخی، این بهشت گمشده را به تماشا بنشینند. این دریاچه آرمیده در ارتفاعات بخش زیبای كجور با نامهای چون "خضر نبی، خضر رود كنار و خزررود" معروف بوده است. برخی از روستاییان و ریش‌سفیدان منطقه بر این باورند كه روزی این دریاچه محل عبور حضرت "خضر پیامبر" بوده از این رو آن را، دریاچه خضر نبی نام نهاده‌اند. این دریاچه زیبا با چشم‌اندارهای طبیعی منحصربفرد در جنوب روستای "نیمور" كجور واقع شده كه به دلیل نبود تبلیغات و فراهم نبودن امكانات گردشگری و نداشتن راه مناسب، تاكنون ناشناخته مانده است .این دریاچه از نوع روان بوده و آب آن پس از ورود به رودخانه "ویسر" از طریق رود "خیرود" پس از عبور از كنار نوشهر به دریای خزر می‌ریزد. در اطراف این دریاچه بی‌نظیر و زیبا كه در منطقه حفاظت شده البرز مركزی واقع شده، انواع وحوش و پرندگان نظیر گوزن، شوكا، مرال، خرس و پلنگ نیز دیده می‌شوند.

 

جاده ارتباطی حدود هفت كیلومتری روستای نیمور به این دریاچه خاكی بوده و چندان برای تردد وسایل نقلیه مناسب نیست. برخی از منابع به دلیل وجود چشم‌اندازهای طبیعی و جاذبه‌های گردشگری از این دریاچه به عنوان "بهشت گمشده" یاد كرده‌اند و برنامه‌ریزی و ایجاد امكانات و مناسبت‌سازی راه دسترسی به این دریاچه را توسط مسوولان امر ضروری می‌سازد.  روند رو به رشد حفاریهای غیر مجاز، كم شدن آب چشمه، نبود جاده دسترسی مناسب و بهم خوردن شرایط اكولوژی دریاچه ازجمله موانعی است كه برای توسعه گردشگری در این منطقه باید مورد توجه قرار گیرد. وسعت آن کم تر از نیم هکتار، عمق آن حدود 5 متر و آب آن شیرین است.

 

مسیر دسترسی به آن از چالوس آغاز و وارد كندوان میشود . در كیلومتر 25 چالوس به کرج به دو راهی كجور میرسد. پس از عبور از پل رودخانه چالوس به جاده آسفالته كجور كه به طرف شرق كشیده شده و طی مسافت 4. كیلومتر و قبل از رسیدن به آبادی پول مركز بخش كجور به دو راهی خاكی و جاده روستایی نیمور میرسد كه در جانب شمالی جاده آسفالته از مسیر اصلی جدا شده و با مسیری پر شیب و كوهستانی مارپیچ های فراوان ولی زیبا به روستای نیمور ختم می شود. دریاچه از روستای میخور نیز با پای پیاده و به صورت كوه پیمائی تقریبا3 الی 4 ساعت فاصله دارد .

1 نظر
  1. فرزیب می‌گوید

    بسیار خوب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.