دریاچه سد سقالکسار، رشت

نام انگلیسی:  Saghalak-Sar dam    

نام فارسی :   دریاچه سد سقالکسار 

 

 

موقعیت جغرافیایی

دریاچه سد سقالکسار در موقعیت جغرافیایی N370923 E493130 در استان گیلان واقع است. روستای سقالکسار واقع در شمال کشور ایران، استان گیلان و ۱۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و بین راه آقاسید شریف تا جیرده قراردارد. آب دریاچه از ریزش های جوی و چشمه ساران منطقه تامین میشود.  ارتفاع دریاچه از سطح دریا 64 متر، طول دریاچه در حدود 600 متر و عرض آن 500 متر است. واژه‌ سقالکسار به‌معنای محل آب خوردن پرندگان است. در گذشته پرندگانی مانند لک و سار به این روستا می‌آمدند و از چشمه‌ی موجود در آن آب می‌خوردند به همین خاطر این روستا سقالکسار نامیده شده است. مساحت این دریاچه 15 هکتار است.

 

سقالکسار یکی از روستاهای دهستان لاکان (بخش مرکزی شهرستان رشت) می باشد. از گذشته تا به امروز شغل اکثر مردم روستا زراعت برنج و پرورش ماهی گوشتی و قرمز بوده است. پاکیزه‌گی این روستا یکی از ویژگی‌های مهم آن است و یکی از دلایل مهم این پاکیزه‌گی، اجرای طرحی توسط شورای اسلامی این روستاست مبنی بر اینکه در هنگام ورود، در هنگام ورود سه هزار تومان از گردشگران ورودی دریافت می‌کنند و یک کیسه زباله به آنها می‌دهند تا زباله‌های خود را در طبیعت رها نکنند و در کیسه بریزند، در صورتی که کیسه‌های زباله از سوی گردشگران به متصدی تحویل داده شود دو هزار تومان به آنان پس داده خواهد شد، این جایزه و مشوق موثر موجب شده است تا وجود زباله در طبیعت این روستا صفر باشد.

 

دسترسیبه این روستا از طریق 10 کیلومتری جاده جیرده، بعد از بقعه آقاسید شریف، روستای توریستی سقالکسار امکانپذیر است. همچنین از جاده قزوین به رشت، بعد از پلیس راه، تقاطع روگذر به سمت فومن، آقاسید شریف (که موزه میراث روستایی در این مسیر واقع شده است) از دیگر مسیرهای دسترسی است.

 

 

۲ نظرات
  1. کورش مهرگان می‌گوید

    باسلام ایاسوییت یامجتمع اقامتی برای مسافران وجوذارد?

  2. حسین آبروش می‌گوید

    اطلاعات و تصاویری که در سایتتان قرار دادید بسیار مفید و جامع بود بنده دانشجوی کارشناسی ارشدهستم و عنوان پایان نامه ام طراحی اقلیمی مجتمع اقامتی و گردشگری سقالکسار با رویکرد تهویه طبیعی است ممنون میشم اگه امکان داشته باشه بیشتر با شما در ارتباط باشم و بهتر بتونم روستا و دریاچه سقالکسار را در پایان نامه ام معرفی کنم. با تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.