دریاچه نمک کال نمکزار (قائن)

 

نام انگلیسی :  kal-namakzar salt lake    

نام فارسی :  دریاچه نمک کال نمکزار 

 

موقعیت جغرافیایی

این دریاچه در منتهی شمال شرق منطقه زیرکوه واقع شده که بخش عمده آن از سمت شرق بدرون افغانستان امتداد می یابد. موقعیت آن در E6030 تا E6040 و N3347 و N3403 واقع می شود. در افغانستان به این دریاچه کول نمکزار می گویند.
این نمکزار آبریز کال سیرخند، کال چاه تلخ وکال زلزله، کال پنج چاهی وکال چاه قوری می باشد. این گودال بسیار مسطح بوده و به دریاچه نمکزار موسوم است. علاوه بر این دریاچه نمکزارهای کوچک دیگری در منطقه پراکنده می باشد که بزرگترین آنها دق زرد در جنوب غرب چاه سرگدار است در فصل سیلابی پر آب شده و سایر فصول می خشکند.

 

در حاشیه شما غربی دریاچه نوار باتلاقی وسیعی پیرامون دریاچه را فرا گرفته است. سطح دریاچه در نواحی شمالی دارای بلورهای نمکی بدون شکل خاص و در نواحی جنوبی به صورت پلتفرمهای نمکی می باشد.

 

این دریاچه از غرب به کوههای دو حوض و بهارا و از سمت شرق میانی به کوه هایی در اقغانستان منتهی می شود  که همین ارتفاعات باعث ایجاد تنگه ای میان دو قسمت دریاچه شده اند.

مسیرهای دسترسی

مسیر اول مسیر شهرستان خواف به نیازآبد می باشد که جاده ای خاکی به طول 50 کیلومتر به کال نمکزار میرسد (به سمت جنوب).

 

مسیر دوم مسیر روستای پترگان در مرز افغانستان است که جاده ای خاکی به طول 55 کیلومتر (به سمت شمال) به  کال نمکزار میرسد.

 

مسیر سوم مسیر شهرستاین حاجی آباد (سیستان و بلوچستان) به سمت شهرخت و سپس جاده خاکی به طول 40 کیلومتر به کال نمکزار میرسد(به سمت شمال شرقی).

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.