دلفین بینی بطری هندی

نام علمی : Tursiops aduncus

نام انگلیسی:  Indo-Pacific Bottlenosed Dolphin  

نام فارسی: دلفین بینی بطری هندی

 

 

پراکندگی

مشخصات: جثه متوسط، پوزه متوسط و گرد، آرواره‌ی پایین كمی از آرواره بالا جلوتر، باله‌ی پشتی بزرگ و داسی‌شكل، رنگ پشت خاكستری، زیر شكم و پهلوها روشن‌تر، در ناحیه‌ی شكم تا گردن و دو طرف صورت و باله‌های سینه‌ای خال‌هایی وجود دارد كه مشخصه‌ی این دلفین است.

 

اندازه‌ها: طول بدن حدود 5/2 متر، باله‌های سینه‌ای 30 تا 50 سانتی‌متر، بلندی باله‌ی پشتی 23 سانتی‌متر، پهنای باله‌ی دمی 60 سانتی‌متر، تعداد دندان در هر نیمه آرواره 23 تا 29 عدد، وزن متوسط 180 تا 230 كیلوگرم.

 

پراكندگی: در ایران، خلیج فارس و دریای عمان. اغلب در آب‌هایی با عمق حدود 30 متر و با فاصله‌ی حدود یك كیلومتری از جزایر و سواحل زندگی می‌كنند، نسبت به سایر دلفین‌ها بیشتر مشاهده می‌شود. اكثر دلفین‌هایی كه در اطراف سواحل و جزایر ایران به‌خصوص جزایر قشم، هنگام و فارور مشاهده می‌شوند، از این‌گونه هستند.

 

پراكنش جهانی: اقیانوس هند و جنوب اقیانوس آرام.

 

عادات: به‌صورت اجتماعی در گروه‌های كوچك یا بزرگ زندگی می‌كند و نسبت به سایر دلفین‌ها بیشتر مشاهده می‌شود. معمولاً در آب‌های كم‌عمق ساحلی زندگی می‌كند. در صبح و عصر بیشترین فعالیت را دارد. برخی از آنها مهاجر هستند. جابه‌جایی آنها به دما و پراكنش غذا بستگی دارد ولی برخی از جمعیت‌ها ممكن است تمام طول سال را در مناطقی كه غذا فراوان است، بمانند. بسیار بازیگوش و تربیت‌پذیرند. مغز آنها بزرگتر از مغز انسان است. آنها می‌توانند برخی از حركات پیچیده را از سایر دلفین‌های دیگر بیاموزند. در مقایسه با سایر جانوران وحشی به آسانی برای كارهای آكروباتیك و یا بازی با توپ تعلیم می‌بیند. در بین دلفین‌هایی كه در حالت اسارت نگهداری می‌شوند، سلسله‌مراتب وجود دارد. در داخل دلفیناریوم معمولاً دلفین بزرگِ بالغ، غالب بر همه است و ماده بزرگ‌تر نیز مرتبه بالایی نسبت به سایر ماده‌های كوچك‌تر دارد. دلفین غالب برتری خود را با گاز گرفتن، كوبیدن خود به طرف مقابل و سیلی زدن با دم به اثبات می‌رساند. دلفین بینی‌بطری هندی قادر است حدود شش متر از سطح آب به بالا بپرد. به موج‌سواری علاقه دارد. گاهی اوقات ماهی‌ها را به‌جاهای كم‌عمق كشانده و آنها را به بیرون پرت می‌كند و سپس برای گرفتن آنها تمام بدن به استثنای دم خود را به ساحل می‌كشاند. گاهی اوقات نیز ماهیان صیدشده را با دم به هوا پرتاب نموده و دوباره آنها را می‌گیرد. دارای چند نوع صدا است. برخی عقیده دارند كه این دلفین می‌تواند با انسان‌ها ارتباط برقرار كند. دلفین بینی‌بطری هندی یكی از جاذبه‌های جزایر قشم و هنگام محسوب می‌شود. همه‌ساله تعداد زیادی از علاقمندان طبیعت‌گردی برای مشاده‌ی این دلفین‌ها و حركات جالب و دوستانه‌ی آنها عازم جزایر مذكور می‌شوند.

 

غذا: اغلب شامل ماهی‌های كوچك به‌ویژه گونه‌های كف‌زی نواحی ساحلی و همچنین سرپارویان است. افراد یك گروه ممكن است با همكاری یكدیگر ماهی‌ها را به‌طرف ساحل رانده و آنها را صید كنند.

 

تولیدمثل: در بهار و تابستان جفت‌گیری می‌كند. مدت بارداری حدود 13 ماه است. معمولاً یك بچه به‌طول بیش از یك متر و به وزن حدود 20 كیلوگرم می‌زاید كه بین 18 تا 24 ماه شیر می‌خورد. این دلفین احتمالاً هر سه سال یك مرتبه می‌زاید. طول عمر متجاوز از 40 سال است.

1 نظر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.