دلفین فریزر

نام علمی : Lagenodelphis hosei

نام انگلیسی:  Fraser's Dolphin  

نام فارسی: دلفین فریزر

 

 

پراکندگی

مشخصات: پوزه‌ی کوتاه و نامشخص، باله‌های پشتی و سینه‌ای نسبتاً کوتاه، رنگ پشت خاکستری تیره، پهلوها خاکستری روشن و رنگ شکم و گلو سفید است. در پهلوها سه نوار وجود دارد که از اطراف چشم شروع می‌شود و تا مخرج ادامه دارد. رنگ نوار بالا سفید کرمی، نوار وسط سیاه‌رنگ و نوار پایین سفید است. این‌گونه به‌تازگی در لیست IUCN به‌عنوان گونه‌ای از خلیج فارس و دریای عمان معرفی شده است.

 

اندازه‌ها: طول بدن تا 270 سانتی‌متر، طول باله‌های سینه‌ای 22 تا 29 سانتی‌متر، ارتفاع باله‌ی پشتی 13 تا 22 سانتی‌متر، پهنای باله‌ی دمی 41 تا 59 سانتی‌متر، تعداد دندان‌ها در هر نیمه‌ی آرواره‌ی بالا 36 تا 44 عدد و در هر نیمه‌ی آرواره‌ی پایین 34 تا 44 عدد، وزن حدود 200 کیلوگرم.

 

پراکندگی: خلیج فارس و دریای عمان.

 

پراکنش جهانی: آب‌های گرم اقیانوس‌های اطلس، آرام و هند.

 

عادات: به‌صورت اجتماعی زندگی می‌کند. معمولاً دور از مناطق ساحلی و در قسمت‌های عمیق زندگی می‌کند. در موقع حرکت گاهی از آب بیرون می‌پرد. زمانی که برای نفس کشیدن به سطح آب می‌آید، آب را به بیرون می‌پاشد.

 

غذا: ماهیان آب‌های عمیق، اسکوئیدها، میگو.

 

تولیدمثل: احتمالاً در تمام فصول سال قادر به تولیدمثل است. مدت آبستنی 10 تا 12 ماه، یک بچه می‌زاید که حدود یک متر طول دارد. در هفت‌سالگی بالغ می‌شوند. طول عمر احتمالاً 16 سال است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.