شکستن طلسم ریگ جن

ریگ جن ناحیه ای است در کویر مرکزی ایران، این منطقه در جنوب سمنان، شرق دریاچه نمک، شمال انارک و غرب جندق قرار دارد.

ریگ جن، صحرایی صعب العبور در کویر مرکزی ایران . به دلیل وسعت زیاد و نداشتن چشمه و چاه آب وگرمای شدید، از نظر کویر نوردان این ریگزار ناحیه ای صعب العبور است و به همین دلیل اشا ره ای به عبور از این نا حیه در هیچ گزارشی مشاهده نشده. حتی در اکثر نقشه ها هم نامی از ریگ جن دیده نمی شود.

ولی در سالهای بسیار دورتر، دو کویر شناس اروپایی در شرح سفر های خود اشاره ای گذرا به این ناحیه کرده اند.

سون هدین کویر شناس سوئدی و کویر نورد دیگر آلفونس گابریل اتریشی که در زمان رضا شاه به ایران آمد با شتر و ساربانهای محلی چند سفر به کویرهای ایران انجام داد و شرح آنها را در کتابی با نام عبور از صحرای ایران نوشت.

تلاشی دوباره

علی پارسا

چند سالی است که مسافرت به کویر و کویر نوردی در ایران مد شده است و کوششهای دیگری برای سفر به ریگ جن صورت گرفته است. علی پارسا کویر نوردی است که ۸ بار اقدام به سفر به این ناحیه کرد و در آخرین سفر موفق شد طلسم عبور از ریگ را بشکند.

در این سفر ها علی پارسا به همراه دوستانش مسعود پور کرامتی و فرخ مستوفی انواع امکانات حمل و نقل از شتر و جیپ تا هوا پیما را برای شنا سایی و عبور از ریگ به کار گرفتند.

اما هر بار تلاش آنها به خاطر مشکلات مختلف نا کام ماند .تا اینکه در زمستان ۱۳۸۴ پس از پیدا کردن مسیر هایی ازسمت جنوب توانستند وارد ریگ جن شوند و تا مرکز ریگ را طی کنند.

اکنون با وجود وسائل جدید مثل GPS یا موقعیت یاب و عکسهای ماهوارهای موجود در اینتر نت و علامت گذاری مسیرهای کویری توسط کویرنوردان سفربه کویر برای همه ممکن شده است.

حال وقتی از علی پارسا در باره علا قه اش به کویر سوال میکنم میگوید: “در ذهن ما ایرانی ها تصوری از کویر به عنوان یک تصویر ذهنی مشخص هما نند یک کهن الگو وجود داره چرا که کشور ما پراز بیابانهای وسیعه.

۳ نظرات
 1. حمید نظر می‌گوید

  سلام عرض میکنم
  سوالی داشتم چرا اسم ریگ جن روی این کویر گذاشته شده ؟ البته دوستان من زیاد کویر میرن بصورت طبیعت گردی ( آفرود ) با خودروهای شاسی بلند ….

 2. هادی جعفری می‌گوید

  سلام اکثر کویر ایران رفتم ازریگ بشرویه وپرورده تاجنوب دهسلم که الان معدن داریم وجنوب چاهیلان دهسلم بزرگترین ریگزار جهان بطول۱۸۰ کیلومتروعرض ۷۰کیلومتر بصورت یک پارچه به ارتفاع ۵۰تا۳۰۰متر وجوددارد کناران بطرف کرمان یکدریاچه که اب ان بهرنگ قرمز است وجود دارد وکلوتهای شهداد گرما هدا درتابستان تا۶۵ درجه میرسد وبهطرف شمال غرب بیابان که به گندم بریان معروف است وبعدبطرف طبس وتخت نادر که باتلاق ها ورود های که اب شور دارد جاری میباشد وبسیار خطر ناک است ویک منطقه بسیار زیبا ولی باید با امکانات کامل رفت من تمام منطقه رفتم ومعادن زیادی کشف کردام وکه درحال کار هستم واگر دوستان تمایل برای بازدید داشته باشند باشماره تلفن ۰۹۱۵۳۴۰۰۵۰۲ تماس بگیرند حاضرم بدون دریافت هزینه برای شناخت کویر هر کاری که بتوانم انجام بدهم ممنوم

 3. رویا مهتدی می‌گوید

  بسیار عالیه-بویژه برای برای دانشجویان بیابان خیلی ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.