منطقه حفاظت شده زرین کوه، طالقان

نام انگلیسی :  Zarrin Kouh protected area    

نام فارسی :  منطقه حفاظت شده زرین کوه

 

موقعیت جغرافیایی

منطقه حفاظت شده زرین کوه در موقعیت جغرافیایی N3616 E5103 در استان البرز واقع است. دره شرقی ـ غربی طالقان در غرب شهرستان كرج و در جنوب البرز غربی قرار گرفته است. كوههای منطقه طالقان از شرق و جنوب به گردنه عسلك و قلل ناز و كهار و از شمال به كوههای منطقه تخت سلیمان و علم كوه متصل هستند. رودخانه طالقان رود از دامنه كوههای این منطقه سرچشمه گرفته و در طول مسیر شرق به غرب خود باغ های سرسبز آبادی های منطقه را مشروب می سازد. شهرك , مركز طالقان, با فاصله تقریبی 90 كیلومتر از كرج بزرگترین آبادی منطقه می باشد. قله زرین كوه با ارتفاع 4200 متر از جمله مرتفع ترین قلل این منطقه بوده و در انتهای شرقی دره طالقان و در امتداد خط الراسهای جنوبی منطقه تخت سلیمان قرار دارد. زرین کوه واقع در انتهای دره شرقی – غربی طالقان با ارتفاع  4198 متر ، قله کهار در جنوب و تخت سلیمان و علم کوه در شمال آن واقع گردیده است. زرین کوه در امتداد خط الراس جنوبی منطقه تخت سلیمان و بنامهای ماسه چال و آببند نیز شناخته شده است. از طرف شمالغرب به قله سیالیز با ارتفاع 3975 متر متصل است.

 

حیات وحش

از گونه های حیات وحش شاخص در منطقه زرین کوه می توان بز كوهی، خرس قهوه ای، پلنگ، سیاه گوش، گرگ، گراز، شغال، روباه، خرگوش و… و از گونه های پرندگان به پرندگان شكاری، كبك، كبك دری و… از گونه های خزندگان به انواع مارمولك ها، مارها، لاك پشت ها و… از گونه های دوزیستان وزع و قورباغه و از گونه های ماهیان می توان ماهی سفید رودخانه ای، زردپر، قزل آلاو… را نام برد.

 

پوشش گیاهی
از گونه های گیاهی این منطقه نیز می توان به گونه هایی  چون بومادران، گل گندمی، شنگ آبی، كنگر، پونه، مریم گلی، گوش بره، كاكوتی كوهی، آلاله و… اشاره کرد.

1 نظر
  1. محمدرضا می‌گوید

    با سلام و خسته نباشيد چرا کل طالقان جزو مناطق حفاظت شده نیست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.