منطقه حفاظت شده هرمود، لار

نام انگلیسی :  Hormoud protected area    

نام فارسی :  منطقه حفاظت شده هرمود لار

 

موقعیت جغرافیایی

منطقه حفاظت شده هرمود در موقعیت جغرافیایی N2729 E5418 در بین استانهای فارس و هرمزگان واقع است. این منطقه که در شرق لارستان و در مرکز مشترک استان فارس و هرمزگان قرار گرفته در حدود ۲۸۴‚۱۵۱ هکتار وسعت دارد. این منطقه به علت شرایط خاص اکولوژیکى، از نظر برخوردارى از گونه‌هاى گیاهى و جانورى خاص مناطق گرمسیرى و قوچ لارستان، ‌ یکى از مناطق بى‌نظیر و قابل توجه گردشگاهى و پژوهشى است.

هرمود 4 طبق مصوبه شورایعالی محیط زیست 152 هزار هكتار تحت عنوان منطقه حفاظت شده در 40 كیلومتری شرق لار به نام هرمود اعلام شد. بخشی از رودخانه شور كه از غرب به شرق جاری است سراسر مرز شمالی منطقه را تشكیل می دهد. مرز غربی و جنوبی منطقه جاده لار ـ بندرعباس است . هرچند هدف از منطقه حفاظت شده هرمود حفاظت از قوچ نادر جهان یعنی قوچ لارستان بوده ولی انتخاب بسیار عالی بوده است ; چون چشم اندازهای زیبای منطقه به خصوص كوه شب به ارتفاع 2682 متر بلندترین كوه لار در دشت جیحون با پوشش گیاهی عالی است .

 

از گیاهان منطقه می توان آكاسیا كنار كهور استنبراق بادام كوهی بنه كیكم زیتون سروكوهی مورخش شاخ غزالی گیاهان شورپسند گز قیچ نخل و نیزار پده انار شیطان گیاهان صخره چسب پامچال ها و لكچی ها و از حیات وحش بز قوچ و میش لارستان جبنیر پلنگ كفتار گرگ روباه معمولی شاه روباه و شغال انواع گربه وحشی تشی خارپشت هوبره چاخ لق كوكر كبوتر قمری چكاوك چك چك جغد زنبور خور سبزقبا زرده پره سنگ چشم كبك تیهو لیكو انواع پرندگان شكاری و لاشخور شهدخوار سسك توكا طرقه كمركولی داركوب و انواع پرندگان مهاجر مانند حواصیل لك لك سیاه اردك آبچلیك دیدومك وخزندگان مانند مارمولك ها مارها و اخیرا گزارشاتی در مورد یوزپلنگ و خرس سیاه داده شده . به منظور تامین آب حیات وحش غیر از چشمه ها و منابع آب موجود سه آبشخور مصنوعی و دو تلمبه بادی طراحی و نصب و آب انبار موجود مرمت و بازسازی شده است .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.