منطقه شکار ممنوع بصیران، اقلید

نام انگلیسی:  Basiran hunting prohibited region    

نام فارسی :  منطقه شکار ممنوع بصیران

 

 

موقعیت جغرافیایی

موقعیت جغرافیایی

این منطقه با وسعت۱۵۰۰۰۰ هکتار در طول جغرافیایی E5310 تا E5231 و عرض جغرافیایی N3102 تا N3032 قرار دارد.که در قسمتی از شهرستان اقلید محصور است.
 
پوشش گیاهی
درمنه ،انواع گون، خار شتر، کما، علف مار، گلرنگ، تاتوره، میخک، فرفیون، لاله واژگون، شاه تره، کلاغک، پنیرک، لاله، بنفشه و اسپند .
 
حیات وحش
کل وبز، قوچ ومیش، روباه، آهو، پلنگ، گرگ، خرگوش ، تشی، کفتار، شغال وپرندگان منطقه شامل: کبک، تیهو، دلیجه، سارگپه معمولی، بحری، بلدرچین، طرقه، چکاوک ،دم جنبانک ابلق و سنقر گندمزار ،انواع پرندگان مهاجر نظیر درنا،اردک وانواع مرغابی سانان .
 
شهرستان اقلید با وسعت 7205 كیلومتر مربع به طول جغرافیایی 52 درجه و 42 دقیقه و عرض 30 درجه و 55 دقیقه می باشد. ارتفاع متوسط اقلید از سطح دریا 2200 تا 2300 متر می باشد و دارای زمستان های سرد و تابستان های معتدل می باشد. میانگین درجه حرارت 5/10 سانتیگراد است و از نظر كلی دارای آب و هوای استپی می باشد. كوهستان های اقلید از رشته كوههای زاگرس و بلندترین آن كوه بل به ارتفاع 3946 كه تقریباً در وسط منطقه شكار ممنوع بصیران قرار گرفته است. برداشت كتیرا از یكصد سال قبل در منطقه انجام می گرفته است ، افراد بومی در گروههای حداكثر 12 نفری به برداشت كتیرا اقدام و یكی از مشاغل فصلی اهالی بومی بوده است كه بعد از انقلاب بعلت ركود در بازار كتیرا و مقرون به صرفه نبودن تقریباً منسوخ گردیده است.
 

آب و هوا

آمار آب و هوا از ایستگاه هواشناسی شهر اقلید در كنار منطقه شكار ممنوع بصیران و در زون ضربه گیر پیشنهادی قرار گرفته(ارتفاع 2350 متر از سطح دریا) استخراج گردید.میانگین میزان بارندگی در یك دوره سی و سه ساله 93/303 میلی متر یعنی در سی و سه سال اخیر حدود ده متر بارندگی در منطقه باریده است قسمت اعظم منطقه شكار ممنوع بصیران كوهستانی و میزان متوسط بارشها بیشتر از مقدار فوق و بیشتر به صورت برف و منشا ابرها بیشتر دریای مدیترانه و جهت آن از شمال غربی منطقه به جنوب شرقی و در بعضی از سالها در تابستان رگبارهایی وجود دارد كه منشاء آن اقیانوس هند می باشد.

میانگین روزهای یخبندان در طول سال 89 روز و میانگین حداكثر درجه حرارت در طول سال 5/21 درجه سانتیگراد و میانگین حداقل درجه حرارت 83/2 درجه سانتی گراد می باشد.بطور میانگین در طول سال 166 روز باد با سرعت بیش از2 متر بر ثانیه وجود دارد كه با رسم گلباد جهت اكثر بادها شمال غربی‌ـ جنوب شرقی می باشد كه جای تامل و مطالعه احداث نیروگاه بادی و تولید انرژی پاك می باشد. میانگین حداكثر رطوبت نسبی3/62 درصد و میانگین حداقل رطوبت نسبی 2/9 درصد می باشد. در ارتفاعات حدود هفت ماه از سال پوشش برفی وجود دارد.

 

1 نظر
  1. میثم مسلمی می‌گوید

    سلام و خسته نباشید خدمت ماموران محیط زیست شهرستان اقلید بخاطر زنده نگهداشتن طبیعت منطقه شکار ممنوع بصیران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.