منطقه شکار ممنوع مرور، میبد

نام انگلیسی:  Marvar hunting prohibited region    

نام فارسی :  منطقه شکار ممنوع مرور

 

 

موقعیت جغرافیایی

این منطه دارای تنوع اكولوژیك گیاهی و جانوری است و هفت سال از انتخاب آن به عنوان منطقه شكار ممنوع می‌گذرد.در این منطقه علاوه بر گونه‌های مختلف قوچ، میش، كل، بز، آهو، غزال و… بیش از 50 گونه پرنده زیست می‌كنند.جمعیت قوچ، میش، كل و بز در این منطقه با روند صعودی در حال افزایش هستند و این امر در كنار جلوه‌های منحصر به فرد طبیعی، منطقه "مرور" را به یكی از بی‌نظیرترین مناطق محیط زیست كشور تبدیل كرده است.

"مرور" دارای ساختار متنوع زمین‌شناسی و خاك‌شناسی است و در این زمینه موقعیت و ظرفیت بسیار مناسبی برای تحقیق علمی و كارشناسی به شمار می‌رود و می‌تواند فضای بكر، مناسب و متنوعی را در اختیار كارشناسان و محققان قرار دهد.این منطقه همچنین به دلیل برخورداری از یك آبشار ساكن در دل كویر و مسافت كوتاه تا مركز شهرستان میبد، از موقعیت بسیار جذاب و منحصر به فردی برخوردار است و می‌تواند مكان مناسبی برای تورهای طبیعت‌گردی باشد.

 

حیات وحش

در این منطقه بیش از 50 گونه پرنده شامل بیابانی، درختی و جنگلی زیست می‌كنند. اقرقره، كبك،‌ تیهو، انواع گنجشك‌سانان، سسك، هوبره، داركوب باغی، عقاب تالابی، دلیجه از گونه‌های بسیار متنوع و در بسیاری موارد ارزشمند پرندگان این منطقه به شمار می‌رود. این ظرفیت نیز می‌تواند منطقه "مرور" را به یكی از سایت‌های مهم مشاهده پرندگان تبدیل كند. سهولت دسترسی به منطقه و امكان گردش و پژوهش، برخورداری از جاذبه‌های گردشگری از جمله چشمه‌های «تراورتن»، چشمه‌های طبیعی و وجود مناظری كه بر اثر رسوبات آب به شكل آبشار درآمده و جلوه‌های زیبایی را در دل بیابان خلق كرده است، وجود خزندگان بسیاری در این منطقه از جمله لاك‌پشت مهمیزدار با تراكم بالا در این منطقه  از جمله ظرفیت‌های قابل توجه این منطقه است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.