منطقه شکار ممنوع کلاته، خور و بیابانک

نام انگلیسی:  Kalateh hunting prohibited region    

نام فارسی :  منطقه شکار ممنوع کلاته

 

 

موقعیت جغرافیایی

منطقه شکار ممنوع کلاته با ارزش‌ترین زیستگاه دست نخورده‌ای در قلب کویر برای انواع گونه‌های گیاهی و جانوری هم چون گربه وحشی، کاراکال و جبیر است. منطقه‌ شکار ممنوع کلاته مشتمل بر دشت‌ها و سلسله کوه‌های به هم پیوسته است که به دلیل داشتن‌گونه‌های‌ مختلف گیاهی و جانوری یکی از مناطق ویژه در استان اصفهان شناخته شده است. منطقه ‌شکار ممنوع‌ کلاته ‌خوروبیابانک با وسعتی ‌افزون بر یک‌هزار و 368 هکتار با ارزش‌ترین اکولوژیکی زیستگاه‌های شهرستان است که 20 درصد آن را کوهستان و تپه ماهوری، 52 درصد به صورت دشت، 22 درصد تاغزار و تپه ماسه‌ای و شش درصد نیز اراضی سیلابی تشکیل می‌دهد.

 

در شرق این منطقه ارتفاعات ابراهیم زهرا واقع شده است که به دلیل بکر بودن منطقه از تنوع زیستی بالایی برخوردار است. شمال این ارتفاعات در مجاورت ماسه زارهای کویر مرکزی ایران واقع است. روستاهای محمد آباد کوره گز و عروسان از اتماعات انسانی در شمال این منطقه است. در شرق منطقه کویر نمک خور واقع است و در جنوب شهرستان خور و روستای عباس آباد به چشم میخورند.

 

حیات وحش

از گونه‌های به ثبت‌رسیده این منطقه در بخش پرندگان زاغ بور، باقرقره، سبز قبا، هوبره و در گربه‌سانان نیز گربه وحشی، گربه شنی، کاراکال و از پستانداران می‌توان به کل، بز، قوچ و میش و جبیر اشاره کرد.

 

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی شاخص این منطقه درمنه، گز و تاغ است و در دشت‌ها تاغزارهای انبوه و خودرو و در نواحی مرتفع‌تر نیز گونه‌هایی چون بادام کوهی، پسته وحشی، بنه، قیچ، شور و آنغوزه را می‌توان مشاهده کرد. در ماسه زارهای شمال این منطقه پوشش گیاهی تاغ، اسکنبیل، نتر، نسی و سایر گیاهان ماسه پسند قابل مشاهده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.