هم‌نشيني ‌با‌ سقوط ‌ستاره‌ها ‌در‌ قصر ‌بهرام

اگر به دیدار شب‌های قصر بهرام در 150 كیلومتری تهران می‌روید آرزوهای خود را فراموش نكنید، هر لحظه ممكن است یك ستاره سقوط كند.
بیتوته گاه و محافظ كاروانیان پس از قرن‌ها گردشگران را به دل كویر می‌كشاند.
دیوارهای سنگی بلند و برج‌های سر به فلك كشیده قصر بهرام كه قرن‌ها محافظت از كاروانیان را در مقابل حمله شبروان و راهزنان برعهده داشته اكنون به عنوان معدود سازه‌های موجود در بیابان پهناور پارك ملی كویر، گردشگران را به سوی خود می‌كشد. برای دیدن این بنای زیبا و مستحكم و متعلقاتش كه به شاه عباس صفوی منتسب است باید 154 كیلومتر از تهران به سمت جنوب شرقی بروید.
این بنای بزرگ آجری كه از 4 برج نیمه‌دایره و چهار ایوان وسیع تشكیل شد. دارای 24 حجره و یك شاه‌نشین در اطراف حیاط بزرگ و سنگ‌فرش شده‌اش است.
این كاروانسرا كه در قلمرو تاخت و تاز بهرام گور قرار دارد به دستور شاه عباس صفوی و در سد راه او بنا شده است.
شاه عباس صفوی كه علاقه وافری به مادر خود داشته و هر ساله برای دیدار او از اصفهان، پایتخت خود به فرج‌آباد ساری زادگاه مادرش سفر می‌كرده است. برای ایجاد ایمنی و آسایش در مسیر كاروان خود دستور ساخت كاروانسرایی را در نقطه تلاقی سه راهی كه به اصفهان،‌ مازندران و خراسانی ختم می‌شده است را صادر می‌كند.
معماران سلطنتی نیز به دستور شاه ساخت كاروانسرایی را آغاز می‌كنند كه به كاروانسرای عین‌الرشید شهرت دارد. این كاروانسرا كه از آجر سنگ و گچ شكل به مربع ساخته شده دارای چهار برج و 22 حجره در چهار سوی حیاط است و در حال حاضر نیز نیمه مخروبه و نیمه در حال بازسازی رها شده است.
اما شوری آب این كاروانسرا به مذاق شاه عباس صفوی خوش نمی‌آید و دستور به ساخت كاروانسرای دیگری می‌دهد و به این ترتیب معماران سلطنتی ساخت قصر بهرام را در 3 كیلومتری غرب عین‌الرشید آغاز می‌كنند و این بار آب شیرین را از فاصله 5/7 كیلومتری از – چشمه سیاه- و از دل رشته‌كوه‌های سیاه كوه به كاروانسرا منتقل می‌كنند و در حوض میانی حیاط هشت ضلعی كاروانسرا و آب انبار زیر شاه‌نشین می‌ریزند.
این آب از طریق كانالی كه از سنگ سفید تراشیده شده است به سوی كاروانسرا هدایت می‌شود و البته آب غیرشرب را تشكیل می‌دهد كه برای زیبایی و خنك كردن فضا به كار می‌رود.
آب شرب این كاروانسرا از طریق كوزه‌های درهم قرار گرفته‌ای كه درست از زیر كانال سنگی از زیر زمین گذشته در عمق چندمتری زیر خاك به قصر می‌رسد تا از تابش آفتاب دور باشد و خنك و پاكیزه بماند.
هر دوی این آبراهه‌ها اكنون خشك شده‌اند در حال حاضر تنها می‌توانید با بیرون رفتن از درب جنوبی كاروانسرا آبراهه سفید و خشك را ببیند، لوله‌های پلاستیكی و سیاهی كه در یك متری آن كشیده شده حالا نقش آب‌رسانی را برعهده گرفته‌اند.
این بار ساخت كاروانسرا و نقشه آب‌رسانی كاروانسرا برای شاه عباس خوشایند است و در طول سفرهای خود در آن اقامت می‌گزیند. اما او هرگز به تنهایی سفر نمی‌كند و كاروانسرا نیز مانند كاخ‌هایش دارای اندرونی ایست كه اعضای حرمسرا را از دید نامحرم حفظ كند. بنابراین دستور ساخت بنای جدیدی به نام حرمسرا می‌دهد كه در یك كیلومتری جنوبی قصر بهرام و نزدیك كانال آبی كه از سیاه كوه می‌آمده قرار دارد. اما بی‌توجهی سالیان دراز از این بنای زیبا مخروبه‌ای بیش باقی نگذاشته است.
بازسازی قصر بهرام نیز كه به گفته احمد كبیری، مدیر پروژه مرمت و سامان‌دهی قصر بهرام قرار بوده است به اقامتگاه توریست‌ها تبدیل شود. سال‌هاست كه نیمه‌كاره رها شده است. اگر وارد حیاط قصر بهرام شوید سنگ‌ها و مصالح تلنبار شده‌ای را خواهید دید كه به گفته مامور محیط‌بانی مستقر در این قصر بیش از 5 سال است كه به همین ترتیب رها شده‌اند.
با این همه هنوز هم این قصر زیبایی‌ها و جذابیت‌های خودش را حفظ كرده است. هنوز هم می‌توانید از دو در شمالی یا جنوبی كاروانسرا وارد آن شوید و بعد از سرك كشیدن به حجره‌های دور حیاط به سراغ اصطبل‌هایی كه پشت حجره‌ها و دور تا دور كاروانسرا قرار دارند، بروید.
روی تخت‌های دور حیاط بنشینید و از آسمان آبی، تك درخت میان حیاط، آرامش كویر و نغمه به هم پیچید، با دو چهچهه پرندگان لذت ببرید. پشت بام كاروانسرا با آن گنبدی‌ها و بادگیرهایش نیز زیبایی‌های خاص خود را دارد به ویژه كه از اینجا می‌توانید تا دوردست‌ها كویر را زیر پای خویش ببینید.
شب‌های كویر، پرستاره‌ترین شب‌های دنیاست. به همین دلیل است كه در این قصر علاوه بر تمام جاذبه‌های دیگرش یكی از بهترین مناطق برای ستاره‌شناسان و دوستداران نجوم و رصد كردن ستاره‌ها محسوب می‌شود. تقریبا كمتر زمانی پیدا می‌شود كه شب خود را بر بام كاروانسرا بگذرانید و شاهد عبور یك ستاره دنباله‌دار نباشید.
پس اگر به دیدار شب‌های قصر بهرام می‌روید آرزوهای خود را فراموش نكنید. هر لحظه ممكن است یك ستاره سقوط كند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.