پارک ملی کرخه

نام انگلیسی:  Karkheh national park   

نام فارسی :  پارک ملی کرخه 

 

 

موقعیت جغرافیایی

 

پارک ملی کرخه در موقعیت جغرافیایی N3101 E4814 در استان خوزستان واقع است. این منطقه شامل پارک ملی کرخه جنوبی و پارک ملی کرخه شمالی ( جمعا به وسعت ۷۴۷۶ هکتار) و منطقه حفاظت شده کرخه (با وسعت ۸۳۵۲ هکتار) می باشدکه محدوده پارک ملی در سال ۱۳۸۹ به عنوان پارک ملی کرخه تصویب شده است. پارک ملی کرخه در ۵ کیلومتری غرب جاده ترانزیتی اهواز – شوش قرار گرفته است. این منطقه شمالاٌ از روستای سرخه شیخ عزیز شروع شده و در امتداد جنوبی رودخانه کرخه ضمن در برگرفتن جنگل های دو طرف رودخانه ادامه می یابد.منطقه حفاظت شده کرخه با طول ۱۸۰ کیلومتر از سرخه شیخ عزیز در شمال غربی شوش شروع و در امتداد رودخانه کرخه بطرف جنوب امتداد دارد و سپس با عبور از غرب شهر شوش تا روستای الحائی پیش رفته و به سمت غرب تغییر مسیر داده و تا روستای حلافدو کشیده می شود.

 

پارک ملی و منطقه حفاظت شده کرخه از یک قسمت تپه ماهوری در شمال و یک بخش دشتی در جنوب تشکیل شده است و رودخانه کرخه از میان آن عبور کرده و با پیچ و خم های زیاد بطرف جنوب و غرب استان خوزستان راه می پیماید. در دو طرف منطقه جنگل هاس گرمسیرس رشد یافته و رودخانه را محاصره نموده اند. بنابراین در درون منطقه کوه و ارتفاعاتی دیده نمی شود و با لطبع دره ای مشاهده نمی گردد. علاوه بر این بعلت عرض کم منطقه دشت مشخص و قابل توجهی در آن موجود نمی باشد.

 

جاذبه های اکوتوریستی

در این منطقه جنگل های زیبایی نظیر، جنگل قلعه نصیر وجود دارد که از چشم انداز بسیار زیبایی برخوردار است. از محل های دیدنی دیگر سرچشمه رودخانه شاوور را می توان ذکر نمود. رودخانه زیبای کرخه که از وسط منطقه کرخه عبور می کند و جنگل های انبوه منطقه از آثار و پدیده های زیبای منطقه می باشند. از آثار مذهبی منطقه می توان امامزاده شچاخ در نزدیک محیط بانی هلوه را نام برد. تپه آپادانا و تپه اکروپل، قلعه شوش از بناهای تاریخی در شهرستان شوش در نزدیکی منطقه حفاظت شده کرخه هستند. مقبره حضرت دانیال نبی (ع) در شهرستان شوش از آثار مذهبی منطقه می باشد. اکثر روستاهای پیرامون منطقه به گویش عربی تکلم می کنند. گاومیش داری و کشاورزی از مشاغل عمده مردم منطقه می باشد. در این منطقه زندگی بصورت طایفه ای بوده و هر روستا عمدتا از یک یا چند طایفه و هرچند روستا از یک عشیره تشکیل شده است.

 

پوشش گیاهی

جنگل های کرخه بیشتر از درخت گز تشکیل شده اند. از انواع گونه های گیاهی دیگر می توان به سریم، جاز(بنگله)، بید، لگجی، استبرق، مرغ، شبدر و… اشاره نمود.

 

حیات وحش

جنگل های انبوه و متراکم پارک ملی و منطقه حفاظت شده کرخه مأمنی برای گوزن زرد ایرانی می باشد.

پرندگان منطقه: اردک مرمری، اکراس آفریقایی، سنقر تالابی، سنقر سفید، قرقی، سارگپه پا بلند، عقاب تالابی، عقاب دشتی، سنقر خاکستری، دلیجه، دراج، کلاغ سیاه، انواع پرندگان شکاری، دراج، بلبل خرما، اگرت بزرگ و کوچک، حواصیل شب، حواصیل زرد و…

پستانداران منطقه: گرگ، شغال، روباه، گورکن، رودک عسل خوار، گربه جنگلی، سیاه گوش، نمس هندی، کفتار، گراز و …

گونه های خزنده منطقه: لاک پشت برکه ای، لاک پشت فراتی، وزغ سبز، وزغ لرستانی، قورباغه درختی، قورباغه معمولی، مارآبی و …

ماهیان منطقه: شیربت، بنی، عنزه، برزم، کپور معمولی، گتان، حمری

 

تاریخ تاسیس منطقه از ابتدا تا کنون
تاریخ تاسیس منطقه در سال 1389 می باشد.

 

موقعیت عمومی منطقه
پارک ملی کرخه در 5 کیلومتری غرب جاده ترانزیتی اهواز – شوش قرار گرفته است. . این منطقه شمالاٌ از روستای سرخه شیخ عزیز شروع شده و در امتداد جنوبی رودخانه کرخه ضمن در برگرفتن جنگل های دو طرف رودخانه ادامه یافته.

 

وسعت منطقه
منطقه شامل پارک ملی کرخه جنوبی و پارک ملی کرخه شمالی با وسعت نهایی 7567 هکتار می باشد.

 

تجهیزات و امکانات
تعداد محیط بانی تجهیزات موجود در هر محیط بانی
خودرو موتورسیکلت بی سیم اسلحه
2 1 2 1 (ثابت)
2 دستی 2

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.