پناهگاه حيات وحش خاركو، بوشهر

نام انگلیسی:  Kharkoo nature reserve   

نام فارسی :  پناهگاه حیات وحش خاركو 

 

 

موقعیت جغرافیایی

پناهگاه حیات وحش خاركو بین N2918 تا N2921 عرض شمالی و E5523 تا E5519  طول شرقی و در 57 كیلومتری شمال غرب شهر بوشهر در استان بوشهر واقع شده است. مساحت آن در حدود 312 هكتار می باشد.

پوشش گیاهی: پوشش های غلفی یكساله و مرتعی از خانواده گرامینه ها و یونجه های یكساله می باشد.

پرندگانی : باكلان ,‌پرستوهای دریایی ,‌كاكایی ها و‌ حواصیلها .

خزندگان : لاك پشت دریایی.

 

این منطقه از سال 1346 تحت حفاظت قرار گرفت ودر سال1354 به پناهگاه حیات وحش تبدیل شد. این پناهگاه شامل دو جزیره خارك و خاركو به مساحت 2398 هكتار و به فاصله 4كیلومتر از یكدیگر در شمال خلیج فارس و استان بوشهر قرار دارد.

دارای سواحل صخره ای، شنی و مرجانی بسیار زیبایی است از گونه های مهم جانوری منطقه می توان به آهو، خرگوش، كلاغ هندی، فلامینگو، كاكایی، حواصیل و لاك پشت سبز اشاره كرد. آهو مهمترین پستاندار وارداتی به جزیره است. این منطقه زیستگاه مناسبی برای جوجه آوری پرستوهای دریایی تیره و پشت دودی محسوب می شود.

پرندگان مهاجری از قبیل اگرت بزرگ، باكلان و فلامینگوی بزرگ نیز به صورت فصلی در جزیره به وفور مشاهده می شود. تاسیسات و فعالیت های گسترده نفتی در جزیره خارك اثرات منفی بر محیط زیست طبیعی داشته است.

 

مشکلات و معضلات مهم منطقه

– توسعه بیش از حد و همه جانبه تأسیسات نفت و گاز و پتروشیمی ، جاده کشی و خاکبرداری که منجر به تخریب شدید زیستگاه آهوان گردیده است .
– افزایش بی رویه جمعیت کلاغ هندی در سطح جزیره
– بیماری پوستی شایع شده در جمعیت آهوان ( سال ۸۲ الی ۸ ) منجر به تلفات قابل توجه گردیده است .

 

سایر ویژگیهای طبیعی

جزیره خارک به همراه جزیره خارکو به دلیل ارزشهای فوق العاده اکولوژیکی که دارای یک یاز از احتماعات منحصر به فرد مرجانهای و زیستمندان دریایی ، محل تخمگذاری هزاران قطعه پرندگان آبزی و کنار آبزی می باشد.

در خبرنامه ما عضو شوید
در خبرنامه ما عضو شوید
در خبرنامه ما عضو شوید تا از آخرین مطالب با خبر شوید.
هر زمان که بخواهید، می‌توانید عضویت‌تان را لغو کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.