پناهگاه حيات وحش خاركو، بوشهر

نام انگلیسی:  Kharkoo nature reserve   

نام فارسی :  پناهگاه حیات وحش خاركو 

 

 

موقعیت جغرافیایی

پناهگاه حیات وحش خاركو بین N2918 تا N2921 عرض شمالی و E5523 تا E5519  طول شرقی و در 57 كیلومتری شمال غرب شهر بوشهر در استان بوشهر واقع شده است. مساحت آن در حدود 312 هكتار می باشد.

پوشش گیاهی: پوشش های غلفی یكساله و مرتعی از خانواده گرامینه ها و یونجه های یكساله می باشد.

پرندگانی : باكلان ,‌پرستوهای دریایی ,‌كاكایی ها و‌ حواصیلها .

خزندگان : لاك پشت دریایی.

 

این منطقه از سال 1346 تحت حفاظت قرار گرفت ودر سال1354 به پناهگاه حیات وحش تبدیل شد. این پناهگاه شامل دو جزیره خارك و خاركو به مساحت 2398 هكتار و به فاصله 4كیلومتر از یكدیگر در شمال خلیج فارس و استان بوشهر قرار دارد.

دارای سواحل صخره ای، شنی و مرجانی بسیار زیبایی است از گونه های مهم جانوری منطقه می توان به آهو، خرگوش، كلاغ هندی، فلامینگو، كاكایی، حواصیل و لاك پشت سبز اشاره كرد. آهو مهمترین پستاندار وارداتی به جزیره است. این منطقه زیستگاه مناسبی برای جوجه آوری پرستوهای دریایی تیره و پشت دودی محسوب می شود.

پرندگان مهاجری از قبیل اگرت بزرگ، باكلان و فلامینگوی بزرگ نیز به صورت فصلی در جزیره به وفور مشاهده می شود. تاسیسات و فعالیت های گسترده نفتی در جزیره خارك اثرات منفی بر محیط زیست طبیعی داشته است.

 

مشکلات و معضلات مهم منطقه

– توسعه بیش از حد و همه جانبه تأسیسات نفت و گاز و پتروشیمی ، جاده کشی و خاکبرداری که منجر به تخریب شدید زیستگاه آهوان گردیده است .
– افزایش بی رویه جمعیت کلاغ هندی در سطح جزیره
– بیماری پوستی شایع شده در جمعیت آهوان ( سال ۸۲ الی ۸ ) منجر به تلفات قابل توجه گردیده است .

 

سایر ویژگیهای طبیعی

جزیره خارک به همراه جزیره خارکو به دلیل ارزشهای فوق العاده اکولوژیکی که دارای یک یاز از احتماعات منحصر به فرد مرجانهای و زیستمندان دریایی ، محل تخمگذاری هزاران قطعه پرندگان آبزی و کنار آبزی می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.