پناهگاه حيات وحش لوندويل (آستارا)، گیلان

نام انگلیسی:  Lavanddvil nature reserve   

نام فارسی :  پناهگاه حیات وحش لوندویل

 

 

موقعیت جغرافیایی

پناهگاه حیات وحش لوندویل بین N3821 عرض شمالی و E4852 طول شرقی و در استان گیلان ودر حوزه شهرستان آستارا واقع شده است. مساحت آن در حدود 1026 هكتار می باشد.

پستانداران : سمورآبی ,‌ گوركن , فوك دریای خزر و شغال .

پرندگان: قوی گنگ ,‌قوی فریادكش,‌فیلوش,‌اردك سیاه كاكل,‌اردك چشم طلایی , باكلان كوچك و بزرگ,‌

عقابها ,‌ كاكائیها,‌ پرستوهای دریایی, آبچلیكها ,‌ حواصیلها , ‌سهره ها , ‌چرخ ریسكها ,گیلانشاه خالدار ,‌پری  شاهرخ,‌ درنا و قرقاول.

 

موقعیت
پناهگاه حیات وحش لوندویل بین N3819 تا N3828 عرض شمالی و E4852 تا E4854 طول شرقی و در استان گیلان ودر ما بین بخش لوندویل و بخش مركزی شهرستان آستارا واقع شده است. مساحت آن در حدود ۱۰۲۶ هكتار می باشد.

پستانداران : سمورآبی ,‌ گوركن , فوك دریای خزر و شغال .

پرندگان: قوی گنگ ,‌قوی فریادكش,‌فیلوش,‌اردك سیاه كاكل,‌اردك چشم طلایی , باكلان كوچك و بزرگ,

عقابها ,‌ كاكائیها,‌ پرستوهای دریایی, آبچلیكها ,‌ حواصیلها , ‌سهره‌ها , ‌چرخ ریسكها ,گیلانشاه خالدار ,‌پری شاهرخ,‌ درنا و قرقاول. پناهگاه حیات وحش امیر لوندویل با مساحتی بالغ بر 1074 هکتار كه ازجنوب به شهر لوندویل و از شمال به شهر آستارا واز شرق به دریای خزر و ازغرب به جاده آستارا به لوندویل قرار دارد این منطقه در سال 1352حفاظت شده اعلام طی مصوبه ش ارتفاع متوسط منطقه 20 متر پایین تر از سطح دریاهای آزاد است .پناهگاه حیات وحش لوندویل دارای اقلیم خیلی مرطوب معتدل با متوسط بارندگی و دمای سالانه یكهزار و 100 میلی متر و15 درجه سانتی گراد است ماره 63 مورخ 21/5/1354 شورایعالی محیط زیست به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان پیوست.

 

ویژگیهای منطقه پناهگاه حیات وحش
این منطقه نمونه منحصر به فرد از باقیمانده جنگلهای جلگه‌ای هیرکانی است. حدود 3/1 منطقه از بركه، آببندان و تالابهای مشجر تشكیل شده است از گونه‌های مهم گیاهی میتوان از نی؛ لویی؛ انار وحشی؛ توسكای قشلاقی ازگیل لرگ؛ لیلکی وتمشک و … این پناهگاه شامل زیستگاه های متنوع آبی و خشكی برای جانوران است .125 گونه جانوری در منطقه شناسایی شده است كه مهمترین آنها عبارتند از روباه معمولی ،گراز،سمورآبی ،سیاه كاكل،پری شاه رخ و درن فک؛ قوی فریاد کش؛ انواع اردک؛ حواصیل؛ گیلانشاه خالدار و درنا نام برد.

 

طول منطقه 15 كیلومتر و عرض متوسط آن 500 متر می باشد و از شمال به اراضی سازمان سیاحان از غرب به جاده آستارا – هشتپر و از جنوب به رودخانه لوندویل و از شرق به حریم قانونی دریای خزر محدود است . 3/1  اراضی منطقه را سیمای تالابی و بقیه را درختچه های جنگلی شامل انار وحشی ، گوجه وحشی و … به اشغال درآورده است و به سبب داشتن زمینه مساعد زیست پرندگان بویژه قرقاول از سال 21/5/1354 مورد حفاظت قرار گرفته است .
همانگونه كه گفته شد جاده آسفالته آستارا – هشتپر در غرب اراضی است و خود عامل مهمی در جلب مسافران برای بازدید از منطقه می باشد كه خود تبعات و شرایط خاصی بر منطقه حاكم می سازد .


یاد آور می شود انارستان های منطقه از معدود جوامع باقیمانده در سواحل خزر است كه در بخش های فراوانی براثر تجاوزات و اثرات توسعه تخریب شده است . نزدیكی پناهگاه حیات وحش لوندویل و تالاب استیل سبب می شود تا سیستم خاصی شكل گرفته ، مهاجرت بین دو منطقه در این حوزه حمایت گردد . از سوی دیگر مجاورت پناهگاه با دریای خزر خود از عوامل پشتیبانی منطقه است و خود در جلب گونه های مهاجر شامل قو ، فلامینگو ، كفچه نوك ، انواع حواصیل ، چنگر و انواع گنجشك سانان و … بسیار مؤثر است.
-وجود دو  پاسگاه محیط بانی در پناهگاه –پاسگاه محیط بانی و پاسگاه طبیعت گردی


عوامل تهدید کننده پناه گاه حیات وحش
از مهمترین عوامل تهدید میتوان وجود مستثنیات و تغییر کاربری اراضی تعارضات به اراضی حاشیه تالاب ؛ چرای دام ؛ شکارو صید غیر مجاز؛ تاسیسات جهانگردی و برداشت صدف نام برد.
 

برای مشاهده نقشه هوایی منطقه کلیک کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.