پناهگاه حیات وحش تالاب کانی برازان

نام انگلیسی :  Kani Barazan wetland nature reserve    

نام فارسی :  پناهگاه حیات وحش تالاب کانی برازان

 

موقعیت جغرافیایی

پناهگاه حیات وحش تالاب کانی برازان در موقعیت جغرافیایی N365932 E454632 در استان آذربایجان شرقی قرار دارد. این تالاب در فاصله 30 کیلومتری شمال مهاباد واقع می باشد. مساحت حوزه آبریز این تالاب 4010هکتار می باشد که از این مقدار پهنه ای به مساحت 907هکتار به عنوان تالاب کانی برازان تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد. در حقیقت این تالاب بخشی از یک ناحیه وسیع تالابی در پایین دست حوزه ابریز رودخانه های مهاباد و سیمینه رود است که در شمال شرق روستای قره داغ گسترده شده است.

 

علاوه بر روان آبهای سطحی ناشی از بارنگی در حوزه آب این تالاب از طریق منابع آبی چشمه قره داغ، مازاد آب کشاورزی اراضی بالا دست دشت مهاباد و رودخانه مهاباد تامین می گردد. در منطقه کانی برازان تاکنون 45گونه گیاهی از 35جنس و 17 خانواده شناسایی شده است که این گیاهان 21 جامعه گیاهی را تشکیل می دهند. بیشتر گونه های شناسایی شده از خانواده اسفناج و گندمیان می باشند. گونه های شناسایی شده در داخل تالاب نیز شامل نی، بوریا، جگن و گز می باشد. یکی از مهمترین ارزشهای تالاب بواسطه حضور پرندگان آبزی و کنار آبزی در آنها است که از این طریق بر جذابیت و آرامش منطقه و دوستداران محیط زیست می افزاید. در این منطقه تعداد 75 گونه پرنده آبزی و کنار آبزی متعلق به 11 خانواده در این تالاب شناسایی شده است که در صورت اضافه نمودن گونه های خشکی زی این تعداد به بیش از 180 گونه خواهد رسید.


این تالاب در15/12/1383 بعنوان منطقه شکار ممنوع ودر 26/8/1386 بعنوان اولین سایت پرنده نگری کشورمعرفی  ودر جریان سفر ریاست محترم جمهوری در فروردین ماه 1389 بعنوان پناهگاه حیات وحش پیشنهاد گردید ودر اسفند ماه 1389 بعنوان پناهگاه حیات وحش به شبکه مناطق تحت مدیریت سازمان پیوسته وبعنوان  بیست وچهارمین تالاب بین المللی کشور  در کنوانسیون رامسر به ثبت رسید در حال حاظر ساختمان سایت پرنده نگری تالاب کانی برازان با مساحت 120 متر مربع در جوار تالاب احداث شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.