چاقو

دسته چاقو
دسته چاقو همه تیغه ها و فنرها را در خود جای میدهد. تیغه چاقو و دسته توسط یک جفت میخ به هم وصل میشوند که این میخها همچنین نقش محورهای چرخشی را برای تیغه های چاقو دارند. در چاقوهای خوب جهت حفاظت این محورهای چرخشی دو بالشتک (برآمدگی) کوچک فنری در دو طرف دسته چاقو می‌بینید. این بالشتک ها قدرت ضربات محورهای چرخشی را کاهش میدهند، ازطرفی تقارن و زیبایی ظاهر چاقو را حفظ میکنند. همه اجزای یک چاقوی با کیفیت به خوبی جایگذاری شده اند و هرکدام از تیغه ها که باز شوند به راحتی به محل اولیه شان برگردانده میشوند.

تیغه ها
تیغه ها باید به خوبی جایگذاری شده باشند. بین تیغه ها درحالت نیمه باز می بایست فضای کافی وجود داشته باشد درغیر اینصورت انگشتان شما را زخمی خواهند کرد. باید به راحتی باز شوند. هنگامی که همه تیغه ها درحالت باز قرار دارند، تعادل و توازن همه آنها نسبت به یکدیگر را چک کنید. تیغه ها باید در امتداد دسته قرار گیرند. وقتی آنها را باز میکنید نباید لق لق بزند یا به راحتی روی دسته چاقو بیفتد.

تیغه های فولاد- کربن یا تیغه های فولادی ضدزنگ
فولاد کربن: تیغه های بسیار خوبی میتوان از کربن تهیه کرد ولی پس از مدتی رنگ عوض کرده و درواقع زنگ میزند. تیغه فولادی با کیفیت خیلی خوب، بسیار شکننده بوده و به عنوان پیچ گوشتی نمیتوان از آن استفاده کرد.

فولاد ضدزنگ: همانطور که گفته شد زنگ نمی زنند و تغییر رنگ نمیدهند. به خوبی تیغه های فولادی تیز تیز میشوند.

فولاد- کربن یا فولاد ضدزنگ: اگر مدام به تیغه ای تیز و برنده برای بریدن چوب، چرم و غیره نیاز دارید از تیغه های فولاد- کربن استفاده کنید. ولی درصورتی که تیغه های زنگ خورده فولاد- کربن را دوست ندارید از فولادهای ضدزنگ استفاده کنید. برای انجام بیشتر کارها در فضای باز یا ماهیگیری یا کار در آبهای نمکی از تیغه های ضدزنگ استفاده کنید.

استحکام فولاد
استاندارد اندازه گیری استحکام فولاد انجام آزمایشی به نام تست استحکام راک ول (Rockewell) است. برای تیغه های چاقو درجه استحکام باید بین 20 تا 68 باشد که بیشتر تیغه ها 55 تا 65 هستند. تیغه هایی با درجه استحکام 65 خیلی مناسب نیستند زیرا تیز کردن آنها سخت است و ممکن است بشکنند. تیغه های یک چاقوی خوب باید از نظر استحکام و برندگی چک شوند. میتوانید درجه استحکام تیغه را که روی آن حک شده پیدا کنید.

تیزکردن تیغه ها
یک سنگ چاقو تیزکن خوب و همچنین روغن گریس خریداری کنید. سنگ را یک روز قبل از استفاده از در روغن فرو کنید. روغن روی سنگ نمیگذارد که خرده ذرات ناشی از عمل تیزکردن، چاله های روی سنگ چاقو تیزکن را پر کند. به محض اینکه احساس کردید تیغه ها کند شده اند آنها را تیز کنید. تیغه ها را روی سنگ بگذارید و با زاویه ده درجه نسبت به بدن و به سمت خودتان بکشید. ابتدا تیغه هارا روی سطح زبرتر سنگ و سپس طرف صاف تر آن بکشید.

زاویه بین تیغه و سنگ تیزکن
نوع تیغه زاویه
خیلی تیز 10 یا کمتر
معمولی 15
لبه خشن (با پستی و بلندی) 20

استفاده از فولاد
فولاد درواقع برای محافظت از تیغه کاربرد دارد نه برای تولید آن. زوایای کاربردی برای تیزکردن تیغه فولادی مثل بالاست. ولی هنگام تیز کردن باید لبه تیز تیغه را خلاف جهت بدن خودتان روی سنگ بکشید.

ابزار نهایی
مدل مرد چرمی:
یک سری از چاقوها، انبردستها، کاترسیمی، آچارها، دربازکن های بطری و قوطی و غیره.
مدل مولتی گربر:
انبردست. این مدل بسیار جالب است زیرا که انبردست ها در درون دسته جا میگیرند و به سمت بیرون باز میشوند.
مدل پاراتون SOG:
کوچکترین و سبک ترین چاقوی این گروه است. ابزار آن شبیه مدل گربر است.

نگهداری از تیغه چاقو
برای جلوگیری از زنگ زدن تیغه های فولاد- کربنی همچنین برای براق کردن تیغه ها از خاکستر چوب استفاده کنید. خاکستر لکه های زنگ زدگی را از روی تیغه پاک میکند بدون آنکه به تیغه خش بیندازد. مقداری از خاکستر را روی تیغه جا بگذارید تا از زنگ زدگی بیشتر جلوگیری کند ولی قبل از استفاده از چاقو خاکستر روی تیغه را پاک کنید.

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.