چه نوع کیسه خوابی انتخاب کنیم

بدترین چیز آن است که در هوای خیلی سرد در ساعت 2 بعد از نیمه شب از خواب بیدار شوید و برای تان مسلم شود که چهار ساعت تمام تا صبحدم باید از سرما بلرزید و یا به افق خیره شده و منتظر طلوع خورشید و اگر آسمان ابری نباشد شاهد آفتاب جان بخش شوید.
برای من چنین اتفاق رخ داده است ضمن آن که مجبور بودم صبح روز بعد از آن شرایط سخت، سنگ نوردی هم بکنم. در هر حال گرمایی که بدن ما در این شرایط ایجاد می کند ناامید کننده است و بیشتر از 15 دقیقه دوام ندارد ولی عامل از بین رفتن کالری و از دست دادن تحرک کوه نوردی در روز بعد را می توان با به همراه داشتن یک کیسه خواب خوب و فوق سبک زیر یک کیلوگرم و حتی هم وزن با یک نان باگت فرانسوی (نان باگت بزرگ) جبران کرد. با توجه به این موارد مشخصات بعضی از کیسه خواب های فوق سبک که از پر ساخته شده را جمع آوری کرده و به نظرتان می رسانیم.
در ابتدا باید گفت این نوع کیسه خواب ها تماما دارای کلاه یکسره از جنس کیسه خاب بوده و تمام زیپ نمی باشند و فقط نصف طول کیسه خواب به وسیله زیب باز می شود. تمامی آنها برای شرایط دمایی مثبت 2 درجه سانتی گراد تا منفی 12 درجه سانتی گراد ساخته شده اند. وزن اغلب آنها براساس توزین سازمان پست که دقیق ترین است باد کمتر از یک پوند و 15 اونس یا حدود 970 گرم باشند. کیسه خواب هایی که بیش از 970 گرم وزن داشته باشند به عنوان کیسه خواب فوق سبک در نظر گرفته نشده و آنها به کارخانه های سازنده عودت داده می شوند. در بررسی های متعدد این نتیجه به دست آمد که برای کیسه خواب های سبک پر غاز مناسب ترین پر است و در شب مانی (بیواک) میتوانند مورد استفاده قرار گیرند. پر غاز نسبت به وزن خود به طرز باور نکردنی آدم را گرم نگه می دارد. هر گاه وزن کیسه خواب بیش از مقدار مورد نظر باشد (970 گرم) حجم بسته بندی آن زیاد شده در نتیجه کوه نورد برای جا دادن آن در کوله پشتی با مشکلات گوناگونی مواجه می شود. توجه به این مورد در موفقیت یا عدم موفقیت اجرای برنامه موثر است. بررسی ها نشان می دهد قدرت عایق بندی الیاف مصنوعی در مقابل هوای مرطوب بهتر و بیشتر است یعنی الیاف مصنوعی رطوبت هوا را کمتر جذب و انتقال می دهند پس بهتر می توانند عایق رطوبت باشند. اما بسته بندی کیسه خواب الیاف مصنوعی بزرگ تر و حجم و وزن آن نیز بیشتر است. بنابراین استفاده از آن راحت نیست و استفاده از کیسه خواب پر با وزن کمتر از 970 گرم بسیار خوشایند است؛ با استفاده صحیح از این نوع کیسه خواب ها می توان عمر آن را تا بیش از 10 سال افزایش داد و مثل روز اول از آن ها استفاده کرد. کیسه هواب های پر دامنه گسترده را حتی در شرایط مختلف دمایی برای کوه نورد فراهم می کنند که کیسه خواب های الیاف مصنوعی این امتیاز را کمتر دارند. خاصیت مهم پر در این است که الیاف ریز یا موهای ریز پر مجموعا بر تغییرات دما عکس العمل جالبی نشان می دهند یعنی وقتی دما کاهش می یابد الیاف ریز آن سیخ می شود و در نتیجه جا و فضای بیشتری در کیسه خواب اشغال می کنند، بنابراین فضای عایق حرارتی در درون کیسه خواب بیشتر می شود و برعکس وقتی دما افزایش می یابد این الیاف ریز پر نرم شده و به هم می چسبند و فضای کمتری را اشغال می کنند و به این ترتیب عامل دمایی و برودت نمی تواند سبب بر هم زدن آسایش کوه نورد در داخل کیسه خوابی که انبوهی از پر پف کرده است بشود.
Fill-power = یا قدرت عایق سازی پر : قبلا نیز توضیح داده شد این یک مقیاس اندازه گیری درباره غلظت و چگالی فشردگی پر در داخل کیسه خواب می باشد و نشان دهنده آن است یک مقدار مشخص پر چه حجمی را اشغال می کند و یا یک اونس پر (31 گرم) چند اینچ مکعب حجم را می تواند اشغال کند و بر حسب گرم بر اینچ مکعب یا سانتی متر در نظر گرفته می شود و این روش اندازه گیری آسان ترین روش برای اندازه گیری کیفیت و مرغوبیت نوع کیسه خواب می باشد اگر درصد یا مجموعه الیاف هر دانه پر افزایش یابد تعداد پرهای داخل کیسه خواب کم می شود و درجه بندی آن بالا می رود و با همان نسبت نیز قیمت کیسه خواب گران تر می شود.
کشورهای اروپای شرقی به ویژه مجارستان و لهستان تامین کننده پر قو مورد استفاده در تمامی کشورها هستند این کشورها پرها را جمع آوری و تمیز کرده و پس از شست و شو و خشک کردن مرغوبیت آنها را آزمایش می کنند و بر آن اساس درجه بندی می کنند سپس بسته بندی شده و به کشورهای تولید کننده کیسه خواب، کت پ یا اورکت ارسال می دارند. هر کارخانه مرغوبیت پر را مستقلا آزمایش و براساس آن درجه بندی می کنند که شامل زمان نگهداری، انبار شدن می باشد (زمانی که در انبار باقی مانده است) ولی این بررسی مرغوبیت پر با یک روش یکسان انجام نمی شود لذا ممکن است برای یک نمونه مشخص پر نتایج مختلف ارایه شود.
نوع جنس رویه خارجی و رویه داخلی یا آستری کیسه خواب
بیشترین نگرانی مطرح در کیسه خواب ها نفوذ بخار آب به داخل و خیس شدن پر آن است تمام مدل هایی که آزمایش شد از پارچه های خیلی پیشرفته استفاده شده بود برای شناخت مرغوبیت جنس پارچه از نظر فشردگی بافت از دو آزمایش معروف Pertox-Quantum و Pertrex-X-ray آزمایش عبور امواج ایکس که متداول ترین است استفاده و آخرین آزمایش مقاومت در مقابل باد و تغییرات و شرایط نامساعد جوی انجام شد ضمنا درباره بافت های فوق العاده ریز و فشرده پارچه های خیلی سبک نیز بررسی گردید. پارچه های گوناگون با خواص متفاوت برای تهیه کیسه خواب های خیلی سبک استفاده می شود مثل پارچه پولیانت که همانند پارچه کوانتوم است ولی کمی سبک تر ضمنا پارچه های مونت بل، مانتین، هارد ویر و سوپر لایت پارچه هایی هستند که برای کیسه خواب های فوق سبک استفاده می شود. نخ هایی که برای این نوع پارچه ها استفاده می شود هر کدام دارای خاصیت مقاوم در مقابل نفوذ آب می باشند ولی این نوع پارچه ها در مقابل ضربه های اجسام خارجی مقاوم نیستند و با برخورد با اجسام تیز پاره شده یا شکاف بر می دارند ضمناً این نوع پارچه ها هر بار که شسته شوند حدود 10 تا 20 درصد از کیفیت آنها کم می شود این پارچه دارای مقاومت با مقیاس استاندارد نمی باشد.
دوخت های تفکیک کننده در کیسه خواب : اگر در کیسه خواب ها ، پر به صورت یکنواخت پر شده و لایه و دوخت هایی تفکیک کننده نداشته باشد ، پر داخل آن در جاهای مختلف دسته شده و پس از مدتی به سمت سر کیسه خواب و یا پایین آن یعنی به سمت پاها حرکت کرده و در آنجا جمع می شود و این زمانی قابل تشخیص است که شما در کیسه خواب احساس سرما می کنید پس باید پرهای جمع شده در پایین یا بالای کیسه خواب را به سمت دیگر حرکت و انتقال دهید تا گرمای داخل دوباره متعادل شود. اگر شما گرمای زیاد احساس می کنید می توانید پرها را از قسمت بالا به قسمت پایین انتقال دهید. بعضی از کارخانه ها یا تولید کننده کیسه خواب پر هنگام دوخت آن را به دو نیمه مساوی تقسیم می کنند با این اطمینان که وضعیت عایق بندی مورد نظر تغییر نمی کند و توزیع گرما در کیسه خواب تقریبا یکنواخت باقی خواهد ماند. امروزه کیسه خواب ها دارای دوخت افقی و ارتجاعی هستند.
زیپ کیسه خواب : زیپ نقش بسیار مهمی در تعیین راحتی و استفاده بهینه از کیسه خواب را فراهم می کند. کیسه خواب تمام زیپ امکان چرخش هوا در داخل آن و هر موقع که لزم دانستید را فراهم می کند. بنابراین از نظر تغییر هوا و خارج کردن رطوبت داخل کیسه خواب ، کیسه خواب های تمام زیپ بهتر از انواع دیگر ست. از طرف دیگر کیسه خواب های زیپ دار تا نیمه به علت کاهش وزن و قیمت طرفداران زیادی دارد ولی از نظر تبدیل آن به لحاف و یا در صورت اضطراری استفاده دو نفره از آن مقدور نیست. کیسه خواب سه چهارم زیپ دار یک انتخاب بسیار مناسب است. این نوع کیسه خواب هم با صرفه است و هم از نظر وزن سبک تر از کیسه خواب تمام زیپ می باشد. یادآوری می شود زیپ کیسه خواب می تواند کارایی کیسه خواب را کامل کند یا آن را کاهش دهد. هیچکس تمایل ندارد که در یک شب سرد مجبور شود زیر نور چراغ قوه زیپ گیر کرده کیسه خواب را با مشکلات فراوان باز کند بنابراین زیپ کیسه خواب و نحوه دوخت آن در کیسه خواب بسیار مهم است.
درجه بندی دمایی کیسه خواب : درجه بندی دمایی کیسه خواب دقیقا مقدور و آسان نیست. تصور کنید یک کوه نورد ممکن است با یک نوع کیسه خواب در شبی ایده آل که بسیار خوب تغذیه کرده و قبلا نیز استراحت کامل داشته است. برای خواب به داخل کیسه خواب برود، این کوه نورد ممکن است در آن شب احساس گرما کرده و حتی عرق بکند ولی برعکس در برنامه دیگری با حالی کاملا خسته و آب بدن کاهش یافته همراه با تغذیه کم داخل همان کیسه خواب برود. در آن شب او احساس سرما خواهد کرد. در صورتی که در هر دو حالت کیسه خواب یک نوع بوده و از نظر درجه بندی دمایی یکسان محک زده شده است. یک روش معتبر و متعادل برای مقایسه گرمای یک کیسه خواب با دیگر انواع انجام پذیر است ولی تمام مطالب را بیان نمی کند و آن اندازه گیری وزن پری است که در داخل کیسه خواب انبار شده است. اگر مقدار مشخصی پر در داخل دو کیسه خواب با حجم زیاد و حجم کم پر کنیم آن کیسه خوابی که حجم زیاد دارد به نسبت پر داخل خود گرمای کمتری را می تواند نگه دارد تا کیسه خواب کوچک تر زیرا فضای خالی بدون پر در داخل کیسه خواب بیشتر و قدرت عایق حرارتی آن نیز کم خواهد بود و در مقابل گرمای کمتری را می تواند حفظ کند.

جدول شناسایی کیسه خواب
برای آشنایی بیشتر با کیسه خواب های فوق سبک : این کیسه خواب ها در جدول زیر از جهات مختلف مانند: نوع کارخانه، مدل، قیمت، میزان مقاومت کیسه خواب یا عایق حرارتی تا برودت مشخص، وزن کلی کیسه خواب، وزن پری که پر شده است. طول زیپ، قدرت عایق سازی بر حسب گرم بر حجم و درجه بندی عمومی مورد بررسی قرار گرفته است. در میان هشت کیسه خواب فوق سبک که مورد بررسی قرار گرفته است سبک ترین آنها با وزن کل یا total weight معرفی شده است. وزن این کیسه خواب یک پوند و 10 اونس یا 765 گرم می باشد و تا دمای 3 درجه می تواند عایق حرارتی باشد. وزن پر داخل کیسه خواب یا Fill Weight برابر با 8 اونس یا 248 گرم، وضعیت زیپ تمام زیپ قدرت عایق بندی پر بر حسب گرم بر سانتی متر مکعب یا power Fill برابر با 700 می باشد یعنی 31 گرم پر می تواند 700 سانتی متر مکعب از فضای کیسه خواب را اشغال کند (این عدد هر چه بیشتر باشد قدرت عایق سازی پر کیسه خواب نیز بهتر است) از نظر درجه بندی کلی این کیسه خواب در ردیف B قرار گرفته است.
(درجه بندی کلی کیسه خواب +A و -A و A در نظر گرفته شده است. در میان این هشت نوع کیسه خواب بهترین آنها کیسه خواب مدل وسترن معرفی شده است که دارای مشخصات زیر می باشد. میزان عایق حرارتی کیسه خواب تا برودت منفی 7 درجه سانتی گراد، وزن کل حدود 800 گرم، وزن پر داخل کیسه خواب برابر با 434 گرم و تمام زیپ و قدرت عایق سازی پر داخل کیسه خواب برای هر 31 گرم پر برابر با 850 سانتی متر مکعب فضا است یا هر 31 گرم پر می تواند 850 سانتی متر مکعب فضا را اشغال کند. این کیسه خواب دارای درجه +A می باشد.
یک پوند مساوی 452 گرم
یک اونس مساوی 31 گرم
Fill wieght = وزن پر داخل کیسه خواب
Fill power = قدرت عایق بندی پر کیسه خواب بر حسب گرم بر سانتی متر مکعب می باشد.

نظرات بسته شده است.