کرم تنبل کلوچیک

نام علمی : Anguis fragilis colchicus

نام انگلیسی : Colchic Slow Worm

نام فارسی : کرم تنبل کلوچیک

 

 

پراکندگی

مشخصات: فاقد چین پهلویی و آثار اندامهای حركتی عقبی در اطراف مخرج؛ سوراخ گوش مشخص؛ 26 تا 30 ردیف پولك اطراف ناحیه میانی بدن؛ سپر میانی بینی در تماس با سپر پیشانی.
رنگ آمیزی: سطح پشتی شهوه ای تا خاكستری، نقره ای، مسی، آجری؛ پهلوها اغلب تیره یا با رگه‌ها و خالهای تیره؛ سطح شكمی به رنگ‌های نخودی، خاكستری، خرمایی یا سیاه؛ ماده‌ها دارای نوار تیره رنگ میانی پشتی و نرها اغلب یكدست و گاهی با ردیفهای نامنظمی از نقاط آبی؛ نا بالغها به رنگهای خرمایی روشن، مسی، طلایی یا نقره ای با نوار میانی پشتی قهوه ای تیره تا سیاه.
 

زیستگاه: نواحی مرطوب دارای پوشش گیاهی انبوه و متراكم نظیر جنگلها، باغها، علفزارهای بلند كه سایه گیاهان فضای تاریكی را بوجود می آورد.
 

عادات و رفتار: هنگام صبح و عصر یا پس از باران به فعالیت می پردازند؛ حركتی آهسته دارند ولی با احساس خطر سریع حركت می كنند؛ اغلب اوقات در حفره‌های زمینی، زیر سنگها، كنده درختان و یا برگها بسر می برند؛ از نرمتنان، كرمهای خاكی، لارو حشرات، عنكبوتها، خرخاكیها، و حشرات با بدن نرم تغذیه می كنند، آب زیادی می نوشند؛ فصل زمستان خوابی معمولاً از آبان یا آذر تا فروردین ماه است، جفتگیری اغلب در اردیبهشت و خرداد صورت می گیرد؛ این مارمولك بچه زاست؛ فصل زایمان از مرداد تا آبان، بطور معمول 6 تا 12 (گاهی تا 26) نوزاد زنده كه درون كیسه ای غشایی هستند متولد می شوند كه بلافاصله این كیسه را پاره كرده و بیرون می آیند؛ جوانها اكثراً حدود 3 سالگی بالغ می شوند، عمر آنها تا 30 سال و در اسارت تا 54 سال نیز گزارش شده است.
 

پراكندگی جهانی: اروپا تا جنوب غربی آسیا، به سمت جنوب تا شمال غربی آفریقا.
 

اندازه: نوك پوزه تا مخرج 290 میلیمتر دم 270 میلیمتر.
 

ملاحظات: توضیحات ارائه شده مربوط به زیر گزینه A.f.colchicus می باشد. در یك نمونه نر از 26 كیلومتری جنوب آمل، سپر پیشانی و بین بینی توسط 2 سپر جلو پیشانی عریض از هم جدا شده اند (یكی از خصوصیات زیر گونه A.f.fragilis )؛ در این نمونه 26 ردیف فلس و در نمونه ماده از نزدیكی گرگان، 30 ردیف فلس اطراف ناحیه میانی بدن شمارش شده است (Anderson 1999). محل نمونه تیپیك این گونه از سوئد می باشد. در ایران تاكنون زیر گونه colchicus گزارش شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.