کفش

انتخاب کفش
پاهای شما خیلی حساس هستند مخصوصاً در هنگام راه رفتن. اکثر کفشها نامناسبند و مشکل دارند.
* سایز کفش: کفش تنگ باعث محدودیت حرکت استخوانها و ماهیچه ها میشوند، گردش خون را مختل میکنند، خون به پا نمیرسد بنابراین پا سرد میشود.
اگرکفش گشاد باشد. پاشنه در کفش جابجا میشود و در هنگام راه رفتن راحت نیستید.
* وقتی که پوتین می پوشید یک جوراب مناسب و سایز پایتان بپوشید.
* جنس زیره کفش: چرم، روی چوب سر و لغزنده است.
بهترین انتخاب برای زیره کفش لاستیک یا عاج شیار ترکیبی است.
* رویه کفش یا پوتین: کفشهای قایقرانی و شکار بپوشید زیرا قسمت لاستیکی آنها بلند است. لاستیکهایی که آب و هوا را از خود عبور نمیدهند برای پوتین مناسب است. اگر فضای داخل پوتین خیلی گرم باشد پا احساس پختن میکند و اگر پوتین سرد باشد پای شما احساس سرما میکند.
* بند کفش: ارتش کانادا از یک نوع بند کفشهای نایلونی گرد مخصوص استفاده میکنند که خاصیت کشی دارد و پا را در کفش محکم و ثابت قرار میدهد، بند کفش باید وقتی تحت فشار قرار میگیرد باز نشود. خاصیت کشی بند کفش برای وقتی که پا ورم میکند خوب است.
* بهترین انتخاب برای رویه کفش چرم است.
* ضد آب بودن کفش مهم است.
* زیره کفش باید به خوبی به کفش دوخته شده باشد.
از پوشیدن کفشهایی که در آن دوخت به کار رفته خودداری کنید. آنها یا سوراخ میشوند و یا ترک برمی‌دارند.
* کفش باید ساق دار باشد تا از قوزک پای شما مراقبت کند.
کم کردن درد از طریق صحیح بستن بند کفش
کفشهای پیاده روی بند دار
* بند پوتین تان را در نقطه فشار عوض یا جابجا کنید، با این تغییر احساس پای شما هم تغییر خواهد کرد.
* جهت کم کردن فشار روی پاشنه، بند انگشتان را شل کرده و فقط سوراخ یا سوراخ های آخر را محکم نگه دارید.
* قوس بلند
بند روی کفش را آنچنان ببندید که پا در کفش حرکت نکند.
* فشار روی پنجه
بند کفش را کاملتر باز کرده و به حالت مورب یا ضربدری ببندید. نظامیان اکثراً بند پوتین‌های خود را این گونه می بندند.
در هنگام خرید کفش یا پوتین به خاطر داشته باشید که پای شما در هنگام مسافرت و پیاده روی متورم میشود. اگرکفش گشاد و بزرگ باشد پا در آن حرکت میکند و شما احساس خوبی نخواهید داشت.

کیسه برای نگهداری کفش
اگر از پوتین زمستانی خود استفاده نمی کنید آنها را در یک کیسه نمدی بگذارید تا خشک و سالم بماند. بهترین کیسه نمدی از نوعی پشم مرغوب درست شده است که این نوع پشم در آب جوش انداخته میشود بعد از مالیدن به صورت نمد درمی‌آید. این کیسه ها را نظامیان کانادایی استفاده میکنند که در هوای C 50- نیز مقاوم هستند.

طرز نگهداری پوتین های پیاده روی چرمی
* پوتین خود را زیاد روغن نزنید زیرا چرم را متلاشی و خراب میکند. از واکس هم استفاده نکنید.
* راه رفتن روی روغن ماشین به کف کفش شما آسیب میرساند.
* آن را با نمک نشویید. بوی عرق کفش با آب گرم از بین میرود. بعد از شستن و قبل از اینکه آن را روغن کفش بزنید بگذارید تا چند روز خشک شود.
* پوتین های خود را در آفتاب نگذارید.
* پوتین را در جعبه کفش نگه دارید.
* پوتین را در کیسه های پلاستیکی نگذارید.
* بندهای پوتین را منظم و محکم ببندید به طوری که از قسمت بالای پوتین تا نوک کفش بند بسته شود.
* در هنگام مسافرت، هر بار قبل از پوشیدن پوتین، در کفش را رو به زمین گرفته و خوب تکان دهید و با دقت درون کفش را نگاه کنید. امکان وجود عقرب در کفش هست.
* از تا کردن یا لوله کردن جورابتان اجتناب کنید زیرا باعث برآمدگی بند کفش میشود.

طرز نگهداری پوتین و لباس چرمی
* اگر چرم خیس شد آن را خیلی نزدیک به حرارت گرما قرار ندهید زیرا خشک و شکننده میشود. بعد از اینکه چرم خشک شد با روغن کفش یا هر روغنی که از پیه گاو، شتر یا بزکوهی میتوانید تهیه کنید، آن را پاک کنید. ازروغن خیلی زیاد استفاده نکنید به خاطر اینکه روزنه های هوا را پر میکند و باعث میشود که کفش یا لباس گرما را نگه ندارد.

روغن کفش
این روغن که از جوشاندن پا و استخوان قلم گاوها و دیگر حیوانات سم دار تهیه میشود برای مقاوم کردن و نرم و راحت نگه داشتن چرم استفاده میشود. این روغنها عمر لباسها و پوتین‌های چرمی را زیاد میکنند.

پوتین های نمناک
شما جورابهای کمی دارید و ممکن است درطول روز چند جوراب عوض کرده باشید. جورابهای مرطوب شما به روی هم اضافه شده است درحالی که پوتین شما نسبتاً خشک است.
جورابتان را درطول شب در پوتین قرار ندهید. به خاطر اینکه پوتین کاملاً خشک نمیشود. هر دفعه قبل از اینکه پوتین را بپوشید آن را تکان دهید- مخصوصاً در بیابان و در مناطق خشک- چون ممکن است حشرات به پوتین مرطوب شما پناه برده باشند. پوتین نمناک شما جای خوبی برای عقرب ها و عنکوبتها است.
جورابهای پنبه ای یا پشمی بپوشید زیرا عرق را جذب میکنند. جورابهای خوب و با کیفیت بخرید زیرا که الیاف نامرغوب سریعاً کهنه و پاره میشوند. در طول شب جوراب را در پوتین نگذارید چون نه جورابها و نه پوتین هیچکدام خشک نمیشوند. چندین جوراب اضافی داشته باشید و هر چند ساعت یک بار جورابتان را عوض کنید. جورابهای مرطوب و نمناک را از کوله‌پشتی آویزان کنید تا خشک شود.

چگونگی مقاوم کردن جورابها
اگر جوراب شما کهنه و نازک شد یک زیره جدید برای جورابتان درست کنید. میتوانید این کفه را جایگزین یا به کفه جوراب خود اضافه کنید و در پاییز و زمستان استفاده کنید.
 

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.