کویر قوم تپه، تبریز

نام انگلیسی :  Ghoom Tappa Desert    

نام فارسی :  کویر قوم تپه

 

موقعیت جغرافیایی

قوم تپه در موقعیت جغرافیایی 50 درجه و 48 دقیق شرقی و 35 درجه و 48 دقیقه شمالی در استان آذربایجان شرقی و شمال شرقی شهرستان تبریز قرار دارد.  قوم تپه  نام تپه منطقه کویری است در نزدیکی شهر تبریز  که با بافت جغرافیایی منطقه تفاوت چشمگیری دارد. گستره کویر جهتی شمال غربی جنوب شرقی دارد و در میان دارای نمکزار کوچکی است. تپه های ماسه ای منفرد کوچکی در این منطقه به چشم میخورد كه  مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. این منطقه بطور طبیعی و به علت وزش بادهای منطقه و تجمیع خاک ها و گردو غبار منطقه بصورت تپه های شنی در آمده است.

این تپه‌ها از منظر گردشگری، آموزشی و آشنایی مردم با محیط‌های صحرایی و كویری دارای اهمیت هستند، چرا كه با ایجاد امكانات و زیرساخت‌های لازم در محدوده تپه‌های ماسه‌ای قوم تپه می‌توان از آن به عنوان محلی برای گذران اوقات فراغت مردم بهره برده و به نوعی بحث ژئوتوریسم را در این منطقه رواج داد. یا با اعزام تورهای دانش‌آموزی به این منطقه، اطلاعات مفیدی در رابطه با كویر و چگونگی پیدایش تپه‌های ماسه‌ای در اختیارشان قرار داد.

وزش بادهای تند در جهت جنوب غرب به شمال شرق و بالعكس سبب ایجاد حالت سورتینگ (غربالگری) در ذرات می‌شود. به گونه‌ای كه ثابت شدن انرژی باد در منطقه قوم­تپه سبب می‌شود ذرات ریز جابجا شده و ذرات درشت‌تر در محل جمع شده و تپه‌های ماسه‌ای پدید آورند. دلیل حركت تپه‌های مذكور در بعضی روزها و ساعات خاص به سمت صوفیان و یا بالعكس نیز در همین امر نهته است. تپه‌های ماسه‌ای قوم­تپه در طول هزاران سال بوجود آمده‌اند و از سوی دیگر وسعت چندانی ندارند.

6 نظرات
 1. محسن زارع احمدآباد می‌گوید

  با سلام و سپاس
  تپه های ماسه ای موجود قوم تپه در نزدیکی شهر صوفیان و سمت شرقی صوفیان واقع گردیده است که به اشتباه تبریز نوشته شده است . لطفا اصلاح فرمائید

 2. محسن می‌گوید

  نگران نباش سیامک
  کویری جدید و بزرگتر به نام ارومیه داره به جای کویر قوم تپه ایجاد میشه …

 3. مسعود بصیری می‌گوید

  ضمن سلام به دست اندرکاران سایت و قدر دانی از راه اندازی چنین سایتی باید به اطلاع برسانم عکس دوم هم از عکسهای این بنده میباشد که اسم را اشتباه درج کرده اید.
  با تشکر

 4. سیامک می‌گوید

  کویری که در طول هزاران سال توسط طبیعت ساخته شده
  صرف چند سال اخیر توسط کارخانه هایی که در آن احداث شده داره تخریب میشه .

 5. سیامک می‌گوید

  سلام
  قوم تپه رو پر از کارخانه کردند!
  ما ایرانی ها کی متمدن می شویم تا بازیبایی های طبیت کاری نداشته باشیم!
  این کار خانه هارا در این همه فضاب خالی اطراف کویر قوم تپه نمی توانستن بزنن؟!

 6. بهرام تندران می‌گوید

  با سلام داشتم در اینترنت به دنبال مطالبی از منطقه قوم تپه میگشتم که دیدم یکی از عکسهام در این سایت مورد استفاده قرار گرفته . ضمن تشکر از ایجاد همچین سایت زیبا و پر محتوا اگر عکسهای دیگری هم لازم باشد میتوانیم در اختیار سایت قرار بدم .
  موفق باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.